fb pixel Fico má plán! Chce 1,4 milionu korun po každém absolventovi lékařské fakulty na Slovensku. Budou medici hradit školné v Česku? – G.cz
Vyhledávání

Fico má plán! Chce 1,4 milionu korun po každém absolventovi lékařské fakulty na Slovensku. Budou medici hradit školné v Česku?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Slovensko je zemí neomezených možností a dokazuje nám to s čím dál intenzivnější pravidelností. Podle plánů šéfa vládní strany Směr Roberta Fica by měl každý absolvent lékařské fakulty na Slovensku odpracovat 10 let ve své zemi nebo zaplatit zhruba 1,4 milionu korun (55 tisíc eur) za to, že bezplatně vystudoval. Co to bude znamenat pro nás? No přece to, že se Slováci budou chtít dostat ve větším počtu na české lékařské fakulty.

Martin Miko
Martin Miko 20.1.2020, 17:36

Fico versus mladí doktoři

Studovat lékařskou fakultu na Slovensku bude znamenat pro mladé absolventy nutnost pracovat pro stát po dobu 10 let nebo zaplatit 1,4 milionu korun. Tento velice kontroverzní návrh plánuje šéf vládní strany Směr Robert Fico, který by rád tento zákon zrealizoval v případě, že se jeho strana po volbách dostane do vlády. Tímto návrhem by rád zabránil častým útěkům mladých slovenských lékařů do zahraničí.

Fico upozornil na to, že už za 4 roky bude na Slovensku chybět 3 tisíce doktorů, a tento zákon by mohl zemi výrazně pomoct. Lidé nejen na Slovensku, ale i v Česku, souhlasí s tím, že by se měl stát snažit, aby nepřicházel o vzdělané absolventy v oblasti medicíny. Nemůžeme však divit tomu, že mladí doktoři utíkají do Německa, kde dosáhnou na několikanásobně vyšší platy než ve své rodné zemi.

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka je to dlouhodobý problém, který se zanedbával 20 let, takže nepůjde jen tak vyřešit za rok. Jednou z možností by bylo zvýšit počet studentů lékařských fakult a rovněž přidat fakultám víc peněz za mediky, aby neměli potřebu věnovat část svých kapacit za cizince. „V současnosti je to tak, že až 25 % kapacity fakulty je obsazených cizinci, kteří se učí v angličtině. Oni za své studium platí, pro lékařskou fakultu je to významný zdroj peněz ale nikdo si přece neplatí studium medicíny na Karlově univerzitě v angličtině proto, aby potom nastoupil do českého zdravotnictví za plat, který tady aktuálně je. To znamená, že tito lidé automaticky odchází do zahraničí. Takže logicky, když bude pro fakulty od státu větší finanční příspěvek, tak bude i vyšší procento česky studujících budoucích lékařů, u kterých je alespoň nějaká pravděpodobnost, že v našem zdravotnictví zůstanou,“ řekl v rozhovoru pro G.cz šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Ficův nápad na to, aby absolventi zaplatili 1,4 milionu korun za odchod do zahraničí zní jako utopie a jako negativní přístup ke studentům. Přitom by se Slovensko naopak mělo snažit řešit tento problém nějakou pozitivní motivací. Co takhle zvýšit absolventům nástupní mzdy, aby je nenapadalo utíkat do Rakouska nebo Německa? S takovýmto nápadem Fico nepřišel a bohužel se nenapadla jedna věc, která je velmi reálná. Mladí Slováci budou díky Ficovu opatření chtít uspět v Česku, kde mohou absolvovat studium v češtině zdarma. To znamená, že mladí Slováci budou utíkat ze Slovenska už po maturitě, protože po vystudování na Karlově univerzitě nebudou muset řešit placení 1,4 milionu korun nebo 10 let nucených prací na Slovensku.

Co z toho plyne pro Česko? Že by měli zavést povinné školné pro Slováky. Těch například v České republice studovalo před dvěma lety přes 22 tisíc. Kdyby tento počet Slováků platil školné ve výši 10 tísic korun za semestr, znamenalo by to pro náš rozpočet 440 milionů korun. To je slušná suma, která alespoˇˇn částečně pomohla s motivovací tuzemských absolventů k tomu, aby zůstali v České republice. A to by nám mohlo vyplatit!

Podobné články

Doporučujeme

Další články