fb pixel Festival Mezipatra uvádí svou distribuční značku Queer Kino Zatoulaným: Syrový příběh prostituta zkoumá potřebu něhy ve světě bez lásky – G.cz
Vyhledávání

Festival Mezipatra uvádí svou distribuční značku Queer Kino Zatoulaným: Syrový příběh prostituta zkoumá potřebu něhy ve světě bez lásky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Léto patří komediím, blockbusterům, animovaným velkofilmům, tzv. popinám. Tak si to pojďme ozvláštnit něčím temným, znepokojivým a tíživým - takový je totiž snímek debutujícího režiséra Camilla Vidala-Naqueta, který ohromil Cannes a zřejmě sejme i vás.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.7.2019, 12:50

Miluj mě

Muži jsou pro Léa zaměnitelní stejně jako dny, jimiž se protlouká. Jeho minulost je nám neznámá, budoucnost nejasná. Jediným opěrným bodem je pro dvaadvacetiletého mladíka přítomnost, a ta není dvakrát růžová – prodává se na ulici, nemá, kde by složil hlavu, a únik mu dokážou poskytnout jen drogy. Na rozdíl od ostatních prostitutů navíc nechodí s klienty, aby si vydělal peníze, nýbrž aby si na pár okamžiků užil blízkost a teplo těl, která má uspokojit. Jako by ale do světa neosobních setkání, násilí a konkurence nepatřil.

Potřebu lásky totiž v momentě, kdy již všechny zábrany padly, nejde lehce uspokojit. Syrový debut Camilla Vidal-Naqueta je sondou do prostředí absolutní svobody i příběhem jedince, který k životu přistupuje pasivně, ale žádá si od něj něžnou pozornost. Vyzývavě tělesné drama mělo premiéru v Týdnu kritiky v Cannes, kde také představitel hlavní role Félix Maritaud získal Cenu za nejlepší herecký výkon udělovanou nadací Louise Roederera, a přináší nezkrášlený pohled do zákoutí, která nám jsou v běžném životě skrytá.

Festival Mezipatra funguje už déle než deset let a zatím nemá konkurenci. Přehlídka filmů s LGBT a queer tématikou je známá nejen pro bujaré zahajovací večírky v domovské Lucerně, ale také pro vysoce kvalitní dramaturgii. Každý rok na podzim tak v centru Prahy můžeme týden sledovat výběr těch nejlepších počinů, ke kterým bychom se jinak jako diváci dostávali jen stěží. Mezipatra nyní představují svou vlastní distribuční značku nazvanou Queer Kino. Prvním filmem, který pod její hlavičkou uvedou do běžné distribuce, je francouzské drama Zatoulaný.

Příběh prostituta Lea, který víc než po penězích touží po blízkosti, lásce a něze v prostředí, kde ani jedné z těchto komodit není nazbyt, se podle zahraničních kritiků zaryje do paměti a už nepustí. Na ČSFD má Vidal-Naquetův počin zatím 70% hodnocení, kritici z Rotten Tomaotes to vytáhli dokonce na 91 %. Tohle byste prostě asi měli vidět.

A tady si přečtěte recenzi na nostalgický režijní debut Jonaha Hilla Devadesátky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články