Emil Zátopek se narodil 19. 9. 1922 v Kopřivnici. Jeho začátky nebyly vůbec jednoduché. Byl sedmý z celkem osmi sourozenců a do zlaté kolébky se rozhodně nenarodil. Již v 16 začal pracovat ve Zlíně u Bati. Právě se Zlínem je spojený jeho atletický začátek. „Jednoho dne ukázal závodní trenér, který byl mimochodem velmi přísný, na čtyři chlapce včetně mě a řekl, že půjdeme na běžecké závody. Protestoval jsem, že jsem moc slabý a nemám na běhání kondičku, ale trenér mě poslal na prohlídku a doktor řekl, že jsem naprosto zdravý. A tak jsem musel závodit. Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý. A tak to celé začalo,“ vzpomínal později Zátopek, kterému se říkalo „Ťopka“, jak v roce 1941 doběhl druhý při běhu Zlínem. Právě tento moment se dá považovat za začátek jeho kariéry.
Rekord střídal rekord
Svůj první závod na 5000 metrů absolvoval v říjnu 1943 a následujícího roku vytvořil svůj první český rekord – na 2000 metrů časem 5:33,4 minuty. V září 1944 překonal jako první český atlet hranici 15 minut na trati 5000 m. Na pětikilometrové trati zaběhl po válce v květnu 1954 v Paříži světový rekord – 13:57,2 min. Dvojnásobnou trať běžel poprvé v roce 1948 v Budapešti. Deset let vévodil světovým tabulkám, pětkrát překonal světový rekord a jako první atlet na světě zaběhl tuto vzdálenost pod 29 minut – v červnu 1954 v Bruselu časem 28:54,2 minuty. Je držitelem více než 50 československých rekordů, z nichž osmnáct jich bylo zároveň světovými. K londýnskému olympijskému zlatu na 10 km přidal stříbro i na pětikilometrové trati. V Helsinkách získal zlatý hattrick. Po desítce a pětce triumfoval i v maratonu, který běžel tehdy vůbec poprvé. Medailovou sbírku doplnil tituly evropského šampiona v roce 1950 na 5 a 10 km. Mezinárodní výbor pro fair play při organizaci UNESCO mu v roce 1975 jako prvnímu českému sportovci udělil cenu Pierra de Coubertina.
Láska z atletického oválu
Díky atletice poznal i svoji ženu Danu, která se narodila ve stejný den jako její manžel. Ona sama byla také výbornou atletkou, věnovala se hodu oštěpem. Vyhrála zlatou medaili na olympiádě v roce 1952, a to jen několik okamžiků po jeho vítězství na 5km trati. Dalším jejím velkým úspěchem bylo stříbro na olympiádě v roce 1960. Manželé neměli děti, ale jejich manželství bylo spokojené. Nezastírali také, že mají oba stejný smysl pro humor a neváhali to předvést i na veřejnosti. Jako důkaz lze uvést jednu historku, když se Zátopek například pokoušel ukrojit si trochu z jednoho Danina vítězství a na tiskové konferenci prohlásil, že jeho vítězství v běhu na 5 km jeho ženu inspirovalo. Dana na to rozzlobeně reagovala slovy: „Vážně? Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí oštěp padesát metrů daleko!“
Zátopek na stříbrném plátně
Život Emila Zátopka inspiroval i filmaře. To, že vzniklo několik dokumentů, je pochopitelné. Jeden z nich v roce 2016 natočil režisér David Ondříček. A právě on se rozhodl natočit o fenomenálním atletovi celovečerní film. Do hlavní role obsadil Václava Neužila, jeho manželku Danu hraje Martha Issová. Václav Neužil kvůli roli podstoupil i dramatickou změnu vizáže. Nechal se ostříhat přesně podle dobových trendů. My jsme přesvědčení, že doma z něj nadšení nebyli, ale úspěch a autentičnost si holt žádá oběti.
Připravili jsme pro vás galerii fotek s Emilem Zátopkem. Zároveň v ní najdete i některé jeho další legendární výroky.
Česká republika má mnoho skvělých sportovců. Jedním z nich je bezpochyby Jaromír Jágr. Ten se ale proslavil i něčím jiným než hokejem, a to sice účesem, jak se můžete dočíst.