fb pixel
Vyhledávání

Fenomén Takešiho hrad: Japonská show nám připomíná, že Tomio Okamura není to jediné, co známe z Japonska

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Když na Google zadáte pojem Takešiho hrad, vyskočí vám ve vyhledávači kromě kdysi oblíbené televizní show i fotografie rozestavěné atypické vily Tomia Okamury. Náhoda? Nemyslíme si. Takešiho hrad i Okamura totiž pocházejí z Japonska a my v Česku nic jiného, co se týká této země v podstatě ani neznáme. Vlastně ještě sushi!

Martin Miko
Martin Miko 10.1.2020, 14:11

Legenda televizní zábavy

Vzpomínáte si na ta nudná odpoledne v 90. letech, když jste zapnuli televizi a mezi seriály Tak jde čas a Vražedné pobřeží vysílali japonskou zábavnou show Takešiho hrad? Vše spočívalo v tom, že soutěžící procházeli adrenalinovými zážitky v podobě jakési opičí dráhy. Na té museli splnit všemožné úkoly, jako například přelézání dvoumetrové zdi, přeskakování překážek a plnění dalších šíleností. Cílem bylo zvládnout všechny úkoly a dostat se na hrad samotného hraběte Takešiho.

Původní verze show Takešiho hrad pochází z druhé poloviny 80. let, konkrétně se vysílala od roku 1986 do roku 1989. My si samozřejmě vybavujeme, jak jsme na tento pořad koukali až později, protože pořad byl obnoven v roce 2002. Do pořadu se dokonce zapojil i britský herec Craig Charles, kterého známe především jako postavu Davea Listera ze seriálu Červený trpaslík.

Češi byli ve své době z tohoto pořadu v naprostém úžasu, protože nechápali, jak mohou Japonci všeho věku absolvovat takto fyzicky náročnou soutěž. U nás by samozřejmě nic takového nemohlo nikdy uspět. Těžko si totiž dokážeme představit, jak se 50letá paní z kanceláře rozhodne jít dobrovolně do soutěže, kde lidé skáčou přes poměrně obtížné překážky, při kterých jim hrozí pád do vody nebo do bahna. Pro Čechy je prototypem reality show, v níž se lidé mohou smát ostatním za to, že neumí vařit, uklízet nebo se mýt. V tom se od Japonců zásadně lišíme.

Z dnešního pohledu samozřejmě není sledování Takešiho hradu tak výživné, jako tomu bylo před 20 lety. Podle recenzí na Csfd.cz však usoudíte, že lidé na pořad vzpomínají v dobrém a řadí ho k tomu lepšímu, co se na našich obrazovkách dříve objevovalo. Lidé nejčastěji srovnávají Takešiho hrad se soutěží Pevnost Boyard. Ta proslula svým specifickým prostředím, liliputy a otcem Furou, který se stal jakousi ikonou televizní zábavy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články