fb pixel Fenomén Jackass aneb Jak se z dekadentní zábavy stal stroj na peníze – G.cz
Vyhledávání

Fenomén Jackass aneb Jak se z dekadentní zábavy stal stroj na peníze

Zdroj: Paramount Pictures

Jackass není jen výrazem pro osla nebo pitomce, ale i název pro pravděpodobně nejšílenější pořad, který jsme po roce 2000 mohli na MTV vidět. Konkrétně šlo o skupinku mladých mužů, jež se skládala ze začínajícího herce, profesionálního skateboardisty, liliputa, milovníka tetování, tlouštíka bez servítek a dalších šílenců, kteří se nebáli na kameru předvést v podstatě cokoliv, co překračovalo lidské chápání. Na počátku toho všeho přitom byl jistý Johnny Knoxville, jehož v roce 1996 napadlo otestovat na sobě několik zbraní.

Martin Miko
Martin Miko 11.3.2021, 12:19

Jackass – tohle doma raději nezkoušejte

Popíjení koňského semene, šňupání wasabi, strkání si varlat do pastičky na myši nebo testování síly paintballové pistole na holé zadnici. Tohle všecko je Jackass. Vzhledem k tomu, že původní tvůrce této myšlenky Johnny Knoxville (vlastním jménem Philip John Clapp) dnes slaví dvaapadesáté narozeniny, rozhodli jsme se trochu ponořit do historie vzniku tohoto šíleného kultu, který mladým a tehdy neznámým chlapcům vydělal miliony dolarů. Ostatně každý se rád dívá, když někdo cizí trpí. Jak to vlastně všechno začalo? V polovině 90. let se tehdy mladý a odhodlaný Knoxville rozhodl, že se stane hercem, a proto nastoupil na hereckou školu v Pasadenně, kde díky skvělým studijním výsledkům získal stipendium. Následoval přesun do Kalifornie a pokračování ve studiích. Jenže tam už to jaksi nevyšlo, a proto ze školy odešel. Zde se seznámil i s módní návrhářkou Melanií, a po nějaké době se vzali.

Johnny to zkoušel nejdříve v televizních reklamách. Zahrál si například v televizním spotu pro Taco Bell nebo pivo Coors Light, jenže to na uživení rodiny nestačilo. Musel si najít „vedlejšák“. Proto začal psát do magazínu Big Brother, který byl zaměřený na skateboarding. V roce 1996 ho napadlo napsat článek o sebeobraně, přičemž dostal nápad, že na sobě nechá vyzkoušet zhruba 40 ochranných prostředků a vše pak sepíše na papír. To se lidem v redakci líbilo natolik, že z něj nejprve udělali stálého redaktora, a potom s Knoxvillem dokonce natočili i několik videí na toto téma. Protože každý přece chtěl vidět, co s vámi udělá, když se necháte dobrovolně střelit slznou pistolí, zpacifikovat paralyzérem nebo si do obličeje nastříkat slzný plyn.

Psal se rok 1997 a z Knoxvilla se stala mediální hvězda. A televize v něm začala vidět obrovský potenciál, a dokonce se o něj největší kanály světa praly! Zájem měla Comedy Central i Saturday Night Live, ale nakonec vyhrálo MTV, které mu nabídlo vlastní show. Knoxville k sobě přibral i svého kamaráda Bama Margeru, s nímž se znal z časopisu Big Brother. Postupně se tým rozrůstal a z lidí jako například Chris Pontius, Ryan Dunn, Jason „Wee Man“ Afina nebo Preston Lacy se stávaly hvězdy pohoršující a pokleslé zábavy.

Původního seriálu Jackass z roku 2000 bylo nakonec natočeno 25 dílů a vysílal se do roku 2002. Jejich logem se stala lebka se zkříženými berlemi, která definovala v podstatě celý koncept pořadu. Na začátku každého dílu se objevilo varování, kde byli diváci upozorněni na to, že natáčení probíhá pod dohledem profesionálů, a že byste něco takového rozhodně zkoušet neměli. Z extrémní reality show se stal fenomén doby, který obletěl celý svět. Není divu, že se skupinka nepříčetných šílenců stala idolem mnoha mladých chlapců z celého světa, kteří toužili Jackass napodobit. V roce 2005 se v Česku dokonce objevila i parta, jež si říkala Jackass Praha. Ostatně i toto byl možná problém ukončení show po dvou letech. Mladí lidé totiž zkoušeli Knoxvillův gang napodobovat, což vedlo k obrovskému počtu zranění.

Ukončení televizního pořadu znamenalo pro chlapce jediné – přesunout svou tvorbu na filmové plátno. To se ukázalo jako geniální tah. Film Jackass: The Movie byl totiž natočen s rozpočtem pouhých 5 milionů dolarů, nicméně jen v USA a Kanadě vydělal v kině přes 64 milionů dolarů, což pravděpodobně nikdo nečekal. Knoxvillovi se zároveň tímto způsobem otevřela brána k jeho vysněnému herectví. Objevil se v mnoha filmech ve vedlejších rolích. Namátkou můžeme jmenovat snímky jako Muži v černém 2, Legendy z Dogtownu nebo Kráčející skála. Nicméně filmy s tematikou Jackass vznikají nepravidelně dodnes a očividně to některé lidi neustále baví. Jinak by to přece stále nevznikalo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články