fb pixel Fámy a spekulace o odchodu Draka: Byl Bruce Lee zavražděn čínskými gangstery, nebo se stal obětí kletby? – G.cz
Vyhledávání

Fámy a spekulace o odchodu Draka: Byl Bruce Lee zavražděn čínskými gangstery, nebo se stal obětí kletby?

Zdroj: Ziko van Dijk - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27763448

27. listopadu roku 1940 se v San Franciscu v Kalifornii narodil herec a jedna z největších legend bojových umění Bruce Lee. Během své krátké kariéry se Lee stal filmovou hvězdou v Asii a později i popkulturní ikonou ve Spojených státech amerických. Bruce Lee předčasně zemřel ve dvaatřiceti letech a jeho smrt je dodnes obestřena fámami a spekulacemi.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 27.11.2022, 09:54

Bruce Lee

Bruce Lee nebo také Lee Jun-fan se narodil jako čtvrté z pěti dětí do rodiny Lee Hoi-chuen a Grace Ho 27. listopadu roku 1940 v San Franciscu. Narodil se v době, kdy byl jeho otec, čínská operní hvězda, na turné v Americe.

V roce 1941 se ovšem rodina Leeových přestěhovala zpět do Hongkongu. Již v dětství se Lee věnoval herectví a zahrál si ve dvaceti čínských filmech, studoval tanec a trénoval styl Wing Chun gung-fu, známý také jako kung-fu.

V roce 1959 se Bruce Lee vrátil do Spojených států amerických, kde nakonec začal navštěvovat Washingtonskou univerzitu a otevřel si v Seattlu školu bojových umění. V roce 1964 se pak oženil s Lindou Emery, která mu v roce 1965 porodila Brandona Leeho, první ze dvou dětí.

Cesta draka

V roce 1966 se Leeovi přestěhoval do Los Angeles a Bruce se objevil v televizním programu Zelený sršeň (1966 až 1967), kde hrál sršňova akrobatického pomocníka Kata. Lee se také objevoval na turnajích karate po celých Spojených státech a pokračoval ve výuce bojových umění pro soukromé klienty, včetně Steva McQueena.

Při hledání lepších hereckých příležitostí, než jaké nabízel Hollywood, se Lee počátkem 70. let vrátil do Hongkongu. V Asii se úspěšně etabloval jako hvězda díky akčním filmům Velký šéf (1971) či Cesta draka (1972), které napsal, režíroval a hrál v nich hlavní roli.

Další Leeův film, Drak přichází, uvedlo v srpnu 1973 ve Spojených státech hollywoodské studio Warner Brothers. O měsíc dříve, 20. července, však Bruce Lee tragicky zemřel v Hongkongu na otok mozku, který byl pravděpodobně způsoben nežádoucí reakcí na lék proti bolesti.

Rodinná kletba

Film Drak přichází (Enter the Dragon) byl kasovním trhákem, který nakonec vydělal více než 200 milionů dolarů, a Bruce Lee se tak v Americe posmrtně stal filmovou ikonou. Tělo Bruce Leeho bylo vráceno do Seattlu, kde byl pohřben.

Jeho náhlá smrt ve věku 32 let vedla k fámám a spekulacím o příčině jeho skonu. Jedna z teorií tvrdila, že Bruce Lee byl zavražděn čínskými gangstery, zatímco jiná hovořila o tom, že se herec stal obětí kletby.

Teorie o rodinné kletbě se znovu objevila, když 31. března roku 1993 zemřel při nešťastné náhodě během natáčení filmu Vrána Leeho osmadvacetiletý syn Brandon, jenž se vydal v otcových stopách a stal se hercem. Brandon Lee byl pohřben vedle svého otce na hřbitově Lake View v Seattlu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články