1. Šíření fake news nikdy nebylo jednodušší
Aktuální a vůbec nejzásadnější problém Facebooku – a sociálních sítí obecně, to zas abychom nekřivdili. Je k neuvěření, co všechno jsou lidé schopni, někdy třeba i bezelstně, skrze svůj profil šířit. Jsou tací, kterým prostě nevysvětlíte, že ne všechno, co se objevilo na Facebooku, je pravda, a to ani když to na něj dal jejich syn, vnučka nebo tatínek. Za těch 14 let se z projektu, který shromažďoval osobní profily, stala sběrna více či méně pravdivých zpráv. Pamatujete, jak to bylo krásné, když se do statusu ve třetí osobně psalo, jak se člověk měl hezky a že si dal k obědu rybí prsty? Jó, to byly časy...
2. Mluvit? Ne, raději zprávu
Ti, co na Facebooku nejvíc křičí, nejsou v reálu schopni ani pípnout. Říct někomu něco nepříjemného do očí je peklo, napsat mu to do Messengeru už je ale v pohodě. Facebook nás naučil, že konfrontaci nebo přímé reakci se dá velmi snadno vyhnout tak, že prostě neodepíšete nebo někoho pomocí tří kliknutí zablokujete, čímž je celá věc vyřízena. Děsivé je, kolik z nás tenhle zcela nezdravý postup pro řešení problémů přijalo za svůj a za zcela legitimní.
3. Ničitel vztahů
Tomu, kdo někomu něco lajkuje – nebo naopak nelajkuje – a komentuje, přikládáme nezdravě velký význam, zejména pokud jde o našeho partnera. Kdos nikdy nešílel kvůli srdíčku pod novou profilovkou ex svého současného protějšku, hoď kamenem. A přitom taková blbost.
4. Moc informací, moc
Stalking je skvělá věc. Je úžasné, kolik toho o člověku dokážete z jeho profilu zjistit, a nepotřebujete s ním přitom prohodit jediné slovo. Problém ale je, že vědět o všech všechno, navíc když ten proud nových a nových informací nikdy nekončí, nám totálně zahlcuje mozek. Jsme přecpáni zbytečnými údaji a na nic jiného nezbývá místo. A navíc...
5. Iluzí k terapii
... Většina těch dat je přinejlepším mírně stylizovaná. Víte, proč dneska tolik lidí jede v antidepresivech? Podle studií za naše úzkosti a snížené sebevědomí mimo jiné může naše tendence porovnávat svůj život s životy ostatních právě na základě toho, jak je prezentují na sociálních sítích. Zapomínáme ale, že to všechno je načančané, je to jedna verze osobnosti, kterou si sami utváříme přesně na míru. Svou vlastní hodnotu pak posuzujeme na základě virtuálního uznání, někdo hodně, někdo méně... Děláme to ale všichni.
A tady 8 typů lidí, které má každý na Facebooku mezi přáteli.