8 designových pneumatik budoucnosti

Na automobilové přehlídce v Essenu se představily návrhy futuristických pneumatik. Jak si je představují studenti designu?

1. Dakar

1 zukunft.hankookevent.de Tato guma má být odolná a snadno opravitelná. Její "běhoun" tvoří šestiúhelníkové bloky s vzduchem uvnitř, když píchnete, stačí pak vyměnit jen jeden dílek.  

2. Ventilační pneumatika

2 zukunft.hankookevent.de Pod povrchem z lamel má bezpočet malých otvorů, skrz které je na mokru odsávána voda z pod pneumatiky. Tím je možné oddálit aquaplaning a ztrátu kontroly nad autem.  

3. Světelné kolo

3 zukunft.hankookevent.de Uvnitř vzniká při jízdě třením elektřina, která rozsvěcí diody. Ty pak osvětlují prostor před autem divokými obrazci a dávají tak signál, že se blížíte. Student vidí využití hlavně u elektromobilů, které nejsou při pohybu téměř slyšet.  

4. E-Běhoun

4 zukunft.hankookevent.de Povrch této pneumatiky je tvořen pásem, který se dá vyměnit nebo otočit. Tak můžete z letní gumy snadno udělat zimní nebo ze sjeté novou. Aby běhoun za jízdy nevypadl, má v sobě vzduchové kapsy, které ho při kontaktu se silnicí roztahují do stran.  

5. Plástvová pneumatika

5 zukunft.hankookevent.de Na hladké silnici jsou jednotlivé segmenty nafouknuté, takže pneumatika má maximální kontaktní plochu. Pokud je třeba vzorek pro větší záběr, zasunou se dovnitř a povrch je hrubý, čímž se může lépe zakousnout do terénu.  

6. "Čtecí" pneumatika

6 zukunft.hankookevent.de Jednotlivé bloky z 3D tiskárny se při jízdě zasunují dovnitř a čtou tak povrch silnice. Tyto informace jsou přenášeny na palubní desku, kde má pak spolujezdec přehled o tom, jak to vypadá pod koly.  

7. Zimní pneumatika

7 zukunft.hankookevent.de Je tvořena čtrnácti segmenty z polyuretanu, které se mohou zatažením vnějšího povrchu roztáhnout. Tím vzniknou mezery, které lépe zaberou na sněhu, a také se zvětší průměr pneumatiky pro lepší průchodnost terénem.  

8. Pneumatika Troika

8 zukunft.hankookevent.de Univerzální guma pro každou situaci. Po odvodu má 24 trojúhelníkových jednotek, každá má tři různé povrchy a může se otáčet. Při jízdě tak můžete rychle změnit vlastnosti pneumatiky pro aktuální situaci.   A TADY máte 8 nejnezvyklejších aut, která si můžete dnes koupit.

Komentáře

Doporučeno pro vás