Evropa páchá sebevraždu: chystá rehabilitační programy pro bojovníky Islámského státu – G.cz
Vyhledávání

Evropa páchá sebevraždu: chystá rehabilitační programy pro bojovníky Islámského státu

Zrůdný sen samozvaného chalífátu sice končí, ale my spíme dál. Vracející se islamisty budeme vítat chlebem, solí a štědrými sociálními dávkami.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 2.5.2017, 07:00

Islámský stát (IS) ztrácí kontrolu nad územími v Iráku a Sýrii. Jeho bývalí bojovníci se proto snaží zachránit útěkem do Evropy, často i se svými manželkami a dětmi. Přes turecké hranice jich pronikají dvě skupiny.

První jsou západní přívrženci islamismu, kteří do samozvaného chalífátu před časem přišli z evropských zemí a z USA. Na tureckých hranicích byli nedávno zadrženi nejméně dva Britové a jeden Američan i se svými ženami. Britský The Guardian píše, že západní ambasády stále častěji kontaktují evropští občané, kteří se od roku 2013 připojili k Islámskému státu a teď by se chtěli vrátit. Podle loňské studie londýnské King’s College jich bylo asi 3700, tedy asi jedna pětina všech bojovníků IS.

Druhou velkou skupinou jsou Iráčané, Syřané a příslušníci dalších lokálních národností, kteří se s postupným rozpadem Islámského státu pokoušejí dostat do Evropy s cílem bojovat dál. Vydávají se za uprchlíky, a čistě technicky vzato opravdu jsou. Utíkají jen ze zcela jiného důvodu než ti ostatní – v Evropě chtějí rozjet velkou vlnu teroristických útoků a atentátů, aby se “pomstili nevěřícím”. Vojenská porážka IS tak paradoxně zvýší nebezpečí, kterému budeme vystaveni doma.

Wir schaffen das! To zvládneme!

Jak na to bude Evropa reagovat? Logické by bylo, aby začala důkladně prověřovat, kdo k nám přichází. Uprchlická vlna teď bude představovat mnohem větší bezpečnostní riziko než dřív. Na podzim 2015 Merkelová do Německa nezodpovědně a nezákonně (v rozporu s tzv. Dublinským systémem) pustila přes milion cizinců většinou bez dokladů, které následně nikdo neprověřil. Kolik z nich byli skuteční uprchlíci (kterým je samozřejmě třeba pomoci) a kolik ekonomičtí imigranti, jejichž cílem bylo získat výhody a peníze z evropských sociálních systémů? Ale hlavně – kolik se mezi nimi skrývalo operativců IS, kteří se do Evropy vydali s cílem radikalizovat zdejší muslimskou komunitu a páchat atentáty? Netušíme. Nevíme, jak vysoká bude ještě cena za nepochopitelné rozhodnutí Merkelové otevřít dveře všem cizincům bez rozdílu a kolik to bude stát lidských životů.

Logické by teď také bylo připravit v Evropě dobře střežená vězení po vzoru americké základny Guantanámo. Odhalení bojovníci IS by tam měli být drženi za mřížemi, aby nás nemohli ohrožovat. Mělo by to platit jak pro etnické Evropany, tak i pro občany Iráku, Sýrie a dalších zemí.

A v téhle situaci se dozvídáme o nápadech přijmout je zpět s otevřenou náručí. Švédsko pro islámské extrémisty plánuje takzvané “rehabilitační a reintegrační programy”. Navrátivší se islamisté by v nich měli být posuzováni stejně jako třeba kriminálníci a neonacisté. Měli by dostat ubytování, stravu a sociální dávky, aby se mohli začlenit zpět do společnosti. Součástí programu prý bude i snaha vysvětlit jim, že sice udělali chybu a bojovali na špatné straně, ale dá se to napravit.

Něco jako zlobiví kluci

Reintegrační program pro džihádisty se připravuje například ve švédském městě Lund. „Nevím, proč bychom se na ně neměli dívat jako na mladé kriminálníky, kteří opustili násilnický extrémismus,“ vysvětluje odborník na násilné chování Christoffer Carlsson (zdroj ZDE). Podobné programy se chystají i ve švédských městech Malmö, Borlänge a Örebro.

Je to do očí bijící nesmysl, a velmi nebezpečný nesmysl. Otevřené dveře všem imigrantům bez rozdílu už zřejmě nestačí. Evropa se bude starat o všechny chudé a trpící lidičky na celém světě. Přijmeme je s otevřenou náručí a budeme je živit, šatit a zahrnovat láskou. Navíc ale s bezbřehou tolerancí přijmeme zpět i ty, kdo usilovali a usilují o naši smrt.

Sebevražda Evropy v přímém přenosu…

A TADY se podívejte, proč je Rusko dvakrát vražednější než Islámský stát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu