fb pixel Erupce sopky Nevado del Ruiz v Andách: Strašlivá přírodní katastrofa si vyžádala 25 tisíc životů – G.cz
Vyhledávání

Erupce sopky Nevado del Ruiz v Andách: Strašlivá přírodní katastrofa si vyžádala 25 tisíc životů

Zdroj: U.S. Geological Survey, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=259736

V listopadu roku 1985 došlo k jedné z největších přírodních katastrof v oblasti Kolumbie v Andách. Masivní sopka Nevado del Ruiz ležící asi 130 kilometrů západně od hlavního města Bogotá je aktivní už asi dva miliony let. V roce 1985 však došlo ke katastrofické erupci, která si vyžádala 25 tisíc životů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.11.2022, 16:41

Nevado del Ruiz

Nevado del Ruiz je nejvyšší aktivní sopkou v kolumbijských Andách – měří 5321 m. n. m. a je součástí tzv. Ohnivého kruhu, tedy oblasti, jež je obklopena Tichým oceánem a obsahuje některé z nejvíce činných aktivních sopek na světě.

Nevado del Ruiz je průběžně aktivní a dochází k mírným erupcím, při nichž vzniká řada lávových proudů a výlevů na širokém ledem pokrytém vrcholu sopky. Tekoucí směsi vody, ledu, pemzy a dalších úlomků hornin se vylévají z vrcholu a z boků sopky a vytvářejí tzv. „lahary“ (sopečné bahnotoky), které pak zaplavují říční údolí v okolí.

Lahary

K masivní erupci pak došlo 13. listopadu roku 1985, přičemž sopka začala poprvé jevit známky blížící se erupce již o celý rok dříve. Většina obyvatel v údolí tamější řeky by přežila, kdyby se přestěhovala do vyšších poloh v horách.

Horké pyroklastické proudy roztavily sněhový pokryv vrcholu a tento proces posléze vytvořil lahary, které dosáhly vzdálenosti až 100 kilometrů. Lahary se toho dne spojily s normálními říčními koryty a masivní záplavy a sesuvy bahna byly ještě umocněny silnými dešti.

Erupce

Na své cestě tyto toky úplně zaplavily město Armero s 28 700 obyvateli a několik menších vesnic šestimetrovou vrstvou bahna. Během erupce zahynulo přibližně 25 tisíc lidí, 5 tisíc lidí bylo zraněno a bylo zničeno přes 5 tisíc domů. Nejhůře bylo zasaženo právě Armero, kde zahynuly tři čtvrtiny obyvatel.

Po erupci sopky Mont Pelée z roku 1902 se jednalo co do počtu obětí o druhou největší sopečnou katastrofu 20. století.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články