fb pixel Erazim Kohák zemřel. Uznávaný český filozof žil v USA na samotě uprostřed lesa – G.cz
Vyhledávání

Erazim Kohák zemřel. Uznávaný český filozof žil v USA na samotě uprostřed lesa

Erazim Kohák, významný český filozof a publicista, ve věku 86 let zemřel. Medailemi ověnčený exčlen Rady České televize se sice narodil v Praze, více než 40 let života ale strávil v americkém exilu, do nějž utekl před komunistickým režimem. Tam se mu navíc domovem stala odlehlá samota v hlubokých lesích New Hampshire.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.2.2020, 17:56

Moudrá pražská hlava

Ve věku 86 let zemřel Erazim Kohák, český environmentální a evangelický filozof, který se svou prací proslavil i za velkou louží. V USA uznávaný profesor tam totiž odešel v roce 1948, aby tam nakonec zůstal déle než 40 let. Zprávu o jeho úmrtí na sociálních sítích potvrdili Michal Uhl ze Strany Zelených a Michal ŠmArda, místopředseda ČSSD, jejímž byl Kohák členem.

Erazim Kohák se narodil 21. května 1933 v Praze do rodiny odbojářů. Jeho otce věznilo gestapo a také spolupracoval s Ferdinandem Peroutkou, proto musela celá rodina po převratu v únoru 48 opustit vlast. Strávila pak plné dva roky v různých uprchlických táborech, než ji pustili do Spojených států, kde rodiče zaměstnali jen jako dělníky.

Rodinu finančně podporoval i Erazim, během práce se mu ale i tak podařilo absolvovat vysokoškolské studium filozofie a religionistiky na Colgate University. Díky Danforthovu stipendiu mohl pokračovat ve studiu na filozofické a teologické fakultě prestižní unvierzity Yale, kde si nakonec z obou svých hlavních oborů udělal doktoráty. Začal publikovat, oženil se, měl tři děti a až do 70. let byl jeho život v celku obyčejný.

Roku 1976 ale přišla rána - rozvod s první ženou. Kohák se na to konto sebral a odstěhoval se do státu New Hampsihre, kde si na samotě v lese postavil dům. Tam, stranou od lidí, žil dlouhých 17 let.

Do rodné země se nakonec ale přeci jen vrátil, a to ihned po sametové revoluci. Několik let strávil pendlováním mezi svými dvěma domovy, sem se natrvalo přestěhoval roku 1995. Patřil mezi neformální poradce Vladimíra Špidly za jeho premiérování, stal se členem Rady Česká televize a v roce 2004 zatoužil stát se senátorem, ve volbách však neuspěl. Byl aktivním členem anglikánské církve a čestným členem rady eko organizace Děti země. Roku 2013 jej prezident Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články