fb pixel Enšpígl: Legendární šprýmař, který si z lidí „střílí“ už od středověku – G.cz
Vyhledávání

Enšpígl: Legendární šprýmař, který si z lidí „střílí“ už od středověku

Zdroj: Soenke Rahn – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18758438

Počeštěný výraz Enšpígl vychází z postavy lidového vtipálka Tilla Eulenspiegela. Ten je součástí středověké lidové tradice a poprvé o něm vyšla knižně zmínka už na počátku 16. století. Kromě literatury se objevoval také v hudbě či divadle. Enšpígl ve svém jméně nemá německý výraz pro zrcadlo jen tak pro nic za nic, nastavuje ho totiž lidem jakožto symbol reflexe.

Martin Miko
Martin Miko 17.5.2023, 10:59

Nejznámější vtipálek na světě

Till Eulenspiegel je postavou, která ovlivnila literaturu a kulturu na celá staletí. Jeho šprýmy a vtipné příhody se staly zdrojem smíchu, zábavy a zamyšlení se nad lidskou povahou. Přinášíme vám bližší pohled na život a dědictví této legendární postavy.

Till Eulenspiegel je známý jako šprýmař a lidový blázen. Jeho příhody jsou plné lsti, šibalského chování a sarkasmu, kterými se vypořádává s mocnými a stává se strůjcem různých vtipných situací. Přestože konkrétní historická existence Tilla Eulenspiegela není prokázána, jeho postava se stala ikonou humoru a satiry.

Till Eulenspiegel byl poprvé popsán v knize „Historie von Dyl Ulenspiegel“ (Dějiny Till Eulenspiegela) německého spisovatele Charlese de Costera. Tato kniha, publikovaná v roce 1515, obsahuje různé příběhy, ve kterých se Till Eulenspiegel projevuje jako subverzivní a vtipný hrdina.

Příběhy o Tillu Eulenspiegelovi měly významný vliv na evropskou literaturu a kulturu. Byly překládány do mnoha jazyků a postava Tilla se stala symbolem lidského ducha, který se staví proti nespravedlnosti a autoritám.

I přes uplynulé staletí stále přetrvává zájem o příběhy a postavu Tilla Eulenspiegela, která přináší smích, zábavu a zamyšlení nad lidskou povahou. Jeho postava je jednou z nejznámějších a nejvíce milovaných humoristických postav ve světové literatuře.

Skutky legendárního Enšpígla

Till Eulenspiegel je proslulý svými mnoha vtipnými a šibalskými činy, které vyvolávají smích a rozjímání. Jedním z jeho známých prohřešků bylo zrcadlové líčení. Jednou se Till rozhodl nalíčit si obličej zrcadlově opačně. Nanesl si červenou rtěnku na jednu stranu a modrou na druhou. Když takto přišel na veřejnost, lidé se nesmírně divili a nedokázali se přestat smát nad tímto absurdním zjevem.

Dalším zábavným skutkem Tilla Eulenspiegela bylo rozdávání sladkých pláštěnek dětem ve městě. Avšak když si děti pokoušely nasát sladkost z pláštěnek, zjistily, že jsou zcela obyčejné. Till tak vtipně ukázal, že v životě ne vždy dostaneme to, po čem toužíme.

Jednou se Till rozhodl vytvořit komickou situaci na břehu rybníka. Ležel tam a začal šplouchat nohama do vody. Přitom se obracel na kolemjdoucí a ptal se jich, jestli nevidí, jak chytá ryby. Lidé se zvědavě dívali a snažili se zahlédnout ty neexistující ryby, ačkoliv Till se jen bavil jejich reakcemi.

Inspirací pro Tillův nezaměnitelný humor byl také slavný příběh Dona Quijota. Till se tehdy rozhodl vyzvat větrné mlýny na souboj, stejně jako Quijote s velrybami. Oblékl se do rytířského oděvu a postavil se proti mlýnům, začal se s nimi prát. Samozřejmě, že mlýny ho neporazily, ale jeho akce vytvořila komickou situaci a dodnes slouží jako symbol boje proti nereálným nepřátelům.

A na závěr, jedno z nezapomenutelných představení Tilla Eulenspiegela se odehrálo ve městě s vysokou věží kostela. Till měl nápad, že by bylo zábavné usednout na vrchol věže a předstírat, že je velmi těžký. A tak se na věž vydal a poseděl tam, dělal, jako by byl nesmírně hmotný. Lidé vespod se divili a pokoušeli se odhadnout, co se vlastně děje.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Till_Eulenspiegel

https://zsjesenice.cz/files/vyukove-materialy/cj/literatura/7/dejiny-literatury/enspigl.pdf

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/enspigl

Podobné články

Doporučujeme

Další články