fb pixel Český olympionik 20. století si vysloužil vlastní operu a je po něm pojmenovaná lokomotiva: Emil Zátopek zůstává naším sportovním hrdinou – G.cz
Vyhledávání

Český olympionik 20. století si vysloužil vlastní operu a je po něm pojmenovaná lokomotiva: Emil Zátopek zůstává naším sportovním hrdinou

Emil Zátopek během olympiády v Londýně (1948). "Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň." Běh na 5000 metrů na olympijskách hrách v Helsinkách (1952). Za Zátopkem běžci Herbert Schade a Alain Mimoun. Emil Zátopek vytvořil celkem třináct světových rekordů. Finišující Emil Zátopek. Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 dosáhl na zlatý hattrick. Vyhrál běh na 5 km, 10 km i maratón. + DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

V roce byl 1999 vyhlášen českým olympionikem století, a to zcela právem. Mistrovský běžec Emil Zátopek, který se narodil 19. září 1922, zůstává jedním z našich největších sportovních idolů.

Václav Roman
Václav Roman 19.9.2019, 07:36

Náš Ťopek

Narodil se do chudé rodiny jako sedmé dítě z osmi. Aby pomohl s rozpočtem, hned, jak to šlo, nastoupil do kopřivnický rodák Emil Zátopk do Baťovy obuvnické továrny ve Zlíně. Jednou si ho vyhlédl trenér, který ho vyzval k běžeckému závodu. Mladému Zátopkovi se nechtělo, tvrdil, že nemá fyzičku. Přísný a zarputilý kouč ho ale poslal na lékařskou prohlídku, ze které Emil vyšel jako naprosto zdravý muž v kondici, a tak musely výmluvy stranou. Hned při prvním tréninku, jak sám vzpomínal, ho to tzv. chytlo a v roce 1941 doběhl druhý v závodu Běh Zlínem. To byl zlom, po němž se nově zrozený atlet do sportu opravdu ponořil.

Svou první zlatou olympijskou medaili získal Zátopek a olympijských hrách v Londýně 30. července 1948 se závodu na 10 kilometrů zúčastnil teprve podruhé v životě a podařilo se mu nechat za sebou všechny soupeře. Z Londýna si odvezl ještě jeden cenný kov - stříbro ze závodu na 5 kilometrů.

Na dalších letních olympijských hrách, které se konaly v roce 1952 v Helsinkách, byl ještě úspěšnější. Z Finska si odvezl hned tři zlaté medaile! Ze závodů na 5 kilometrů, 10 kilometrů a maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě.

Podívejte se do galerie, kde je řad Zátopkových sportovních úspěchů zachycena pěkně zčerstva. Obdivuhodný sportovec se kromě označení "český olympionik století" dočkal i řady jiných poct. Ve Zlíně mají jeho sochu, v Birtánii vznikla mini opera Zátopek! inspirovaná jeho životem a díky přezdívce česká lokomotiva si ho Škoda Transportation vybrala jako marketingový název pro svou elektrickou lokomotivu 109E z roku 2008.

A zde se podívejte na galerii našich držitelů světových rekordů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články