fb pixel Egypt hlásí vzácný nález: jaké nápisy skrývaly 4000 let staré kamenné desky? – G.cz
Vyhledávání

Egypt hlásí vzácný nález: jaké nápisy skrývaly 4000 let staré kamenné desky?

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Egypt se zase stane pro turisty o něco zajímavějším místem. Tamější ministerstvo památek včera oznámilo, že archeologové během vykopávek ve východní části Káhiry nalezli fragmenty kamenných desek, jejichž stáří datovali 4000 let do minulosti. Na jednom z úlomků se píše o bohovi, který měl stvořit vše existující.

Václav Roman
Václav Roman 7.11.2018, 11:56

Nález povzbudí cestovní ruch

Turistický ruch v kolébce civilizace už není, co býval před povstáním v roce 2011, což je na příjmech země znát. Po svržení prezidenta Husního Mubaraka to v zemi vypadalo dost tragicky, kvůli násilnostem se do země nehrnuly proudy turistů a egyptská ekonomika trpěla. K oživení egyptského cestovního ruchu tak pomáhají hlavně vzácné archeologické nálezy. Ten nejčerstvější je opravdu zajímavý kousek!

Místo vykopávek, kde tým egyptských a německých archeologů úlomky hliněných desek objevil, se nachází v Mataríji, což je oblast, kde se kdysi nacházelo slavné starověké město Héliopolis, město slunce. Ministerstvo památek oznámilo, že některé nálezy pocházejí z 12. dynastie, která byla založena zhruba 2000 před naším letopočtem.

Německý egyptolog Dietrich Raue, který tento archeologický výzkum vede, prozradil, že na jednom z fragmentů je nápis, který odkazuje na významného staroegyptského boha Atuma. Atum byl pokládán za stvořitele ostatních bohů a vůbec všeho existujícího. Jeho kultovním střediskem byla právě Héliopole. Atumovi bylo přisuzováno, že vynáší mrtvé panovníky z pyramid vzhůru ke hvězdám.

S nálezy se v poslední době roztrhl pytel, o jeden z nich se nedávno přičinili i čeští egyptologové. Zde si můžete přečíst o jejich úspěchu; díky odkrytí Kairesovy hrobky totiž rozlouskli starověkou záhadu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články