fb pixel Obrovský úspěch českých archeologů: odkrytím Kairesovy hrobky rozlouskli starověkou záhadu – G.cz
Vyhledávání

Obrovský úspěch českých archeologů: odkrytím Kairesovy hrobky rozlouskli starověkou záhadu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Českým archeologům se podařilo odkrýt vápencovou hrobku v egyptském Abúsíru, která patří královskému důvěrníkovi a knězi Kairesovi. Hrobka se nachází v pyramidové oblasti, ve které jsou pochováni pouze panovníci a představitelé státu z období 25. a 24. století před Kristem.

Martin Miko
Martin Miko 3.10.2018, 14:07

Úspěch českých egyptologů

Nevídaný úspěch se Českému egyptologickému ústavu povedl v rámci expedice v Abúsíru, kterou vede Miroslav Bárta. Týmu archologů se podařilo odkrýt vápencovou hrobku vysokého úředníka Kairese, který byl pochován v oblasti, kde se nachází pouze panovníci a členové královské rodiny. V hrobě byla rovněž nalezena i rozpůlená žulová socha, která má zobrazovat Kairese sedícího na židli. Na žulové židli jsou vyryty Kairesovy tituly a pracovní pozice, které kdysi vykonával.

Podle informací Českého egyptologického ústavu FF UK byla Kairesova hrobka vyloupena už ve starověku, ale vápencový sarkofág a žulová socha zde zůstaly a díky vyrytým nápisům lze odvodit spoustu informací o Kairesově životě. Egyptologický ústav uvádí, že Kaires byl například blízkým přítelem krále, správcem královského paláce nebo Předním Domu života, což byla instituce, kam si egyptská inteligence ukládala zásadní poznatky na papyrových svitcích.

A zde je 7 zajímavostí o životě Julia Fučíka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články