fb pixel Edgar Allan Poe se dost možná těsně před smrtí účastnil volebního podvodu – G.cz
Vyhledávání

Edgar Allan Poe se dost možná těsně před smrtí účastnil volebního podvodu

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Otrava drogami, alkoholem, tumor na mozku, vražda, sebevražda, otrava těžkými kovy, únos, účast na podvodu… všechny tyhle termíny se točí kolem smrti Edgara Allana Poea. Úplnou pravdu už se nejspíš nikdy nedozvíme, ale… není to tak lepší?

Jan Studnička
Jan Studnička 29.7.2020, 14:20

Nevermore

Nejspíš už jste to museli slyšet nejméně tisíckrát, ale je to prostě pravda: Smrt Edgara Allana Poea jako by vypadla z jeho povídky. Z jakékoli, můžete si vybrat. Poe byl ostatně zakladatelem detektivky, mistrem napětí, průkopníkem fantastiky a gotického hororu… Stačí přiřazovat verze jeho smrti k jednotlivým žánrům.

Protože upřímně, nikdo přesně neví, proč a jak přesně Poe zemřel. A ještě upřímněji, nejspíš se to ani nikdy nedovíme. Pro jeho fanoušky je to tak asi lepší, jejich hrdina zaživa nejspíš bral drogy, sukničkařil a pak záhadně zemřel. Však největší nevýhoda Lovecrafta je to, že Howard Philips byl jenom nudný a rasistický gentleman, který za celý život vytáhl paty z Providence jednou nebo dvakrát.

Co se tedy tenkrát na podzim roku 1849 přihodilo? Nebo spíš… co víme a co spíš myslíme, že se přihodilo?

Ve škole se děcka velice často učí, že se Poe prostě uchlastal a ufetoval k smrti, což je možné, ale taky víme, že po své nejtvrdší alkoholové etapě vyvolané smrtí jeho ženy, složil slib střízlivosti a s alkoholismem se léčil… jak už se jenom dá léčit s alkoholismem v první polovině devatenáctého století. Mnohem pravděpodobněji byla pomluva o Poeově intoxikaci rozšířena nekrologem, který po jeho smrti napsal jeden z Edgarových literárních rivalů. Od doktora Johna Morana, v jehož péči Poe zemřel, víme, že na pacientovi nenašel ani náznak opilství.

Jak tedy zemřel?

I tak je ale příběh jeho hospitalizace podivný. Víte, 3. října 1949 šel baltimorský novinář Joseph W. Walker volit do místní taverny a po cestě našel zmateného člověka, který se válel na chodníku v blátě ve starých a nepadnoucích šatech. Walker v něm nejasně poznal slavného spisovatele a Poe ho požádal, jestli by pro něj nemohl kontaktovat Josepha Snodrgrasse, jiného novináře s medicínským vzděláním. Walker doprovodil šílejícího spisovatele do nemocnice a napsal expresní dopis na Snodrgrassovu adresu.

Joseph Snodrgrass se do Baltimoru dostavil, ale už nepomohl s ničím. Poeovy symptomy po čtyři dny nepolevovaly. Horečka, blouznění, mánie a extenzivní volání po někom, o kom Poe mluvil jako o „Reynolds“. Ať už to byl ta, ten nebo ti Reynolds.

Zemřel nejspíš na krvácení do mozku ve svých čtyřiceti letech 7. října. Byl pohřben za nemocnicí v prosté rakvi, obřadu se skoro nikdo neúčastnil. Takže se kněz rozhodl, že nebude nic moc říkat, protože to nemá pro pár lidí smysl. Pohřeb tedy trval přesně tři minuty.

Až o třicet let později dostal Poe velký pohřeb, když ho přestěhovali na velký hřbitov. Svědci říkali, že když překládali jeho tělo do větší rakve, v jeho lebce něco chrastilo a kutálelo se. To by ukazovalo na mozkový tumor, který ztvrdl poté, co se tkáně okolo rozložily.

Nás ale baví teorie, že se před svou smrtí Edgar Allan Poe účastnil volebního podvodu, byť nedobrovolně. Walker šel přece do místní hospody volit, že, byl volební den. V polovině devatenáctého století nebyly v Americe volební podvody nic neobvyklého a jedním z oblíbených triků byl takzvaný „couping“. To vás odchytla banda frajerů, kteří pracovali pro místního politika, zdrogovali vás a pak vás nutili chodit volit několikrát pro stejného člověka. A mezi každým hlasem vás převlékli, abyste nebudili příliš mnoho pozornosti. To by vysvětlovalo i nepadnoucí Poeovo oblečení.

Samozřejmě to mohla být, a pravděpodobně i byla, kombinace faktorů. Ale pravdu se asi nikdy nedovíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články