fb pixel Eddie Murphy byl již akční hrdina, legendární komik i dobrodinec aneb přehlídka jeho filmových rolí – G.cz
Vyhledávání

Eddie Murphy byl již akční hrdina, legendární komik i dobrodinec aneb přehlídka jeho filmových rolí

+ DALŠÍCH 19 FOTEK + DALŠÍCH 20 FOTEK

Komediální legenda Eddie Murphy slaví devětapadesát let! No jo, příští rok mu bude šedesát, feel old yet? U příležitosti jeho narozenin jsme si říkali, že se podíváme na ty nejslavnější Murphyho role a trochu nostalgicky zavzpomínáme na osmdesátky a devadesátky.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.4.2020, 08:19

Murphy je naprosto fascinující postava. Je to rodák z Brooklynu, jeho otec, policista a amatérský komik, se rozešel s Eddieho matkou, když mu byly tři a zemřel, když mu bylo osm. Eddie v rozhovoru jednou řekl, že táta "padl za oběť murphyovskému kouzlu", protože ho ze žárlivosti ubodala jeho milenka. Sám Eddie murphyovským kouzlem asi oplývá, protože má s řadou různých partnerek deset dětí. A jak sám říká: "Jedenáct, pokud počítáte Kevina Harta."

Eddie Murphy dělal komika od svých patnácti let, svůj smysl pro humor si vytrénoval během pár let, co byl se svým bratrem v pěstounské péči. Jednak mu vtipy pomáhaly vyrovnat se s těžkou situací a jednak tím byl instantně oblíbený. Do velké ligy se ale dostal až s nástupem do Saturday Night Live. Každotýdenní živé vysílání pro desítky milionů Američanů odchovalo celé generace komiků, ale Murphy byl úplně jiná liga.

Producent pořadu Lorne Michaels s oblibou vypráví, jak během Murphyho prvné série došlo k tomu, že bylo málo obsahu pro vysílání, show šla strašně rychle a zjistili, že musejí dvě minuty nastavovat. A Eddie Murphy sebevědomě vylezl před kameru a dvě minuty vykládal k nadšení publika "you mama" vtipy, dokud SNL nemohlo naskočit zpátky do předpřipravených kolejí. Jako standuper měl mimořádný úspěch, už v SNL se objevoval ve filmech, a to bylo taky jedním z důvodů, že se mu jako vůbec prvnímu podařilo zároveň být součástí ansámblu Saturday Night Live a zároveň ho moderovat z pozice slavného hosta.

Svůj přechod z komika na hollywoodskou hvězdu Murphy provedl tak hladce, že se o to pokoušejí další lidé od té doby. Ale žádný s takovým úspěchem. Postupně byl hvězdou komedií, rodinných filmů i akčních trháků. Za svůj život získal spoustu cen, pro svou nevymáchanou hubu zažil mnoho kontroverzí, natočil spoustu skvělých i naprosto otřesných filmů, ale vždycky to byl vtipný chlápek z Brooklynu. Nutno dodat, se srdcem ze zlata. Murphy léta pravidelně přispívá štědrými částkami na charitu.

A pokud i vy patříte mezi jeho fanoušky, máte hned dvojnásoné štěstí. Jednak můžete kouknout do naší galerie a připomenout si to nejlepší a nejhorší z tvorby pana Murphyho, ale hlavně se chystají pokračování jeho dvou největších hitů - Policajt z Beverly Hills a Cesta do Ameriky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články