Jmenuje se Earl
Earl Stone. Je to osmdesátiletý zlomený, opuštěný muž, veterán z Korejské války, který navíc čelí propadnutí majetku své firmy kvůli neplacení hypotéky. V této situaci je mu nabídnuta příležitost k výdělku, místo řidiče. Jenže Earl neví, že se právě upsal jako kurýr mexickému drogovému kartelu. Počíná si dobře , dokonce tak dobře, že zboží, které přepravuje, roste exponenciálně na objemu.
Nakonec Earl dostává celý kšeft na starost. Potíže s nedostatkem peněz jsou pryč, jeho minulost je mu však neúprosně v patách a kartel není jediný, kdo na Earla dohlíží. Tajemný pašerák také poblikává na radaru snaživého agenta DEA Colina Batese (Bradley Cooper). Dávné hříchy na Earla doléhají a není jisté, podaří-li se mu všechno urovnat dřív, než bude dostižen strážci zákona nebo vymahači drogových byznysmenů.
Clint Eastwood je legenda stříbrného plátna, navíc velmi schopná legenda, která si slávu zasloužila. Kdysi westernový hrdina chápe, že když se někdo vyloženě hodí pro určitý typ rolí, je výhodnější se mu věnovat a zdokonalovat se v něm, než se z něj za každou cenu snažit vymanit a dělat všechno možné jen tak napůl. Na rozdíl od mnoha svých kolegů si Eastwood uvědomuje, že ve svých 88 letech už jsou "naštvaní staří muži" tím nejlepším, co může divákům předvést.
A tak to také předvádí. Pašerák, snímek, který určitě nezpůsobí kinematografickou revoluci, ale je kvalitní drogovou kriminálkou založenou na skutečném příběhu, je navíc dost možná posledním, nebo jedním z posledních Eastwoodových filmů vůbec. Ne, že bychom snad starého pána posílali k pánu, ale je mu skoro devadesát. V Pašerákovi nabízí energický výkon, ale na kolik takových bude mít ještě energii?
Do českých kin jde tohle kousek 21. března. Současná hodnocení na filmových webech vypadají následovně; ČSFD 76 %, IMDb 7,2/10, Rotten Tomatoes 70 %. To značí mírně nadprůměrné, důstojné rozloučení.
A tady 15 geniálních hlášek z kultovního Muže z Acapaulca.