Požár
V podvečer 15. dubna roku 2019 zachvátil katedrálu Notre-Dame, chloubu Paříže a všech světových katedrál, ničivý požár. Shořela tehdy téměř celá střecha a centrální sanktusová věž s menším zvonem, zřítila se také část klenby. Navzdory rozsáhlému požáru však byla zachráněna většina cenných artefaktů umístěných v interiéru, včetně trnové koruny Ježíše Krista.
Tragickou událost tehdy bezmocně sledoval téměř celý svět, což bylo mimo jiné také důvodem, proč se následné sbírce na obnovu katedrály dařilo. V Česku většina občanů pozorovala hořící katedrálu skrze všemožná tuzemská i zahraniční média, část lidí také prostřednictvím Emmy Smetany, která byla v době požáru na místě. Na obnovu přispělo mnoho lidí, včetně magnátů a boháčů, již přispívali astronomickými částkami.
Na opravu dohlíží i prezident Macron
Dnes, dva roky od události, se již plně pracuje na obnově katedrály. Pověření dělníci z opěrných pilířů stabilizovali zvonice a nainstalovali na katedrálu stovky pohybových senzorů, čímž se snažili maximalizovat bezpečnost. Na průběh opravy dohlíží i francouzský prezident Emmanuel Macron, jenž dnes ráno místo navštívil a na vlastní oči se přesvědčil o probíhajících rekonstrukcích na katedrále.
Krátce po požáru totiž prezident Macron všem občanům slíbil, že katedrála, jejíž historie sahá až do 12. století, bude přestavěna a alespoň v nějaké formě otevřena věřícím, a to v roce 2024. Je nutné podotknout, že výstavba katedrály trvala téměř 200 let, od roku 1163 do roku 1345, a na stavbě se podílelo přibližně 160 tisíc dělníků. Dokonce i poté, co byla roku 1793 katedrála vážně poničena, ač ne v takovém rozsahu jako roku 2019, trvala následná rekonstrukce celých dvacet let. Konkrétně probíhala mezi lety 1844 až 1864. Navzdory moderním technologiím tedy nelze očekávat, že bude po takto rozsáhlém požáru opravena za pár měsíců.
Rekonstrukce probíhají
Střecha je v současnosti pokryta spletitou pavučinou lešení a pracovních plošin, ze kterých dnes prezident Macron nahlédl dolů do poničeného transeptu katedrály a poděkoval přítomným dělníkům za jejich práci. „Všichni jsme ohromeni tím, jaké práce bylo za dva roky dosaženo. Bravo a děkuji,“ řekl prezident Emmanuele Macron. V současnosti se pracovníci snaží katedrále poskytnout jakési „berle“, neboť stále hrozí mnoho nebezpečí. Poničena je podlaha, v ohrožení je kvůli porvyům větru pronikajícím do útrob katedrály také kamenné zdivo a vnitřním klenbám stále hrozí zhroucení. Restaurátorské práce by měly započít v závěru letošního roku.
Hladký průběh rekonstrukce v první fázi komplikovalo hned několik věcí. Primárně bylo nutné odstranit přibližně 200 tun zkrouceného kovu, když požár zachvátil kromě katedrály také přibližně 40 tisíc kusů lešení, které v té době bylo kolem katedrály postaveno. Následně se práce zastavily během prvního léta po požáru, neboť hrozila kontaminace olovem. Rychlosti probíhajících oprav neprospěla ani pandemie koronaviru.
S čím však dle slov generála Jean-Louise Georgelina, jenž stojí v čele renovace, nebyl zatím žádný problém, jsou finance. Téměř okamžitě bylo totiž vybráno z dobrovolných darů a příspěvků od lidí a organizací, včetně miliardářských magnátů a katolických uskupení, přibližně 834 milionů eur, tedy více jak 21 miliard korun. „Za současného stavu budeme všechny tyto dary potřebovat k dokončení nezbytné práce. Finance od lidí potřebujeme stále, neboť se jedná o práci bez konce,“ poznamenal Georgelin.
Světoznámá katedrála, kterou navštěvovalo v průměru 13 milionů návštěvníků ročně, je tak v současnosti v obklopení stavitelů, architektů a dělníků. Rekonstrukce zatím probíhají úspěšně, avšak kdy budou veškeré práce dokončeny, to je zatím ve hvězdách.