fb pixel Dva miliony životů: Komunistický revolucionář Pol Pot zabíjel lidi za držení brýlí, náramkových hodinek nebo mluvení cizím jazykem – G.cz
Vyhledávání

Dva miliony životů: Komunistický revolucionář Pol Pot zabíjel lidi za držení brýlí, náramkových hodinek nebo mluvení cizím jazykem

Zdroj: http://fototeca.iiccr.ro/picdetails.php?picid=45014X1X4, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10838282

15. dubna roku 1998 zemřel pravděpodobně přirozenou smrtí nechvalně proslulý Pol Pot, strůjce kambodžských vražedných masakrů. Komunistický revolucionář a politik zemřel, zatímco si odpykával svůj doživotní trest, který mu uložili jeho vlastní Rudí Khmerové.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.4.2023, 09:18

Rudí Khmerové

Rudí Khmerové, jejichž uskupení Pol Pot zorganizoval v kambodžské džungli v 60. letech 20. století, prosazovali radikální komunistickou revoluci, která měla v Kambodži vymýtit západní vlivy a nastolit výhradně agrární společnost. V roce 1970 zahájili ozbrojenci Rudých Khmerů za pomoci severovietnamských jednotek a Vietkongu rozsáhlé povstání proti kambodžským vládním silám a brzy získali kontrolu nad téměř třetinou země.

V roce 1973 tajné americké bombardování kambodžského území kontrolovaného vietnamskými komunisty donutilo Vietnamce opustit zemi a vytvořilo mocenské vakuum, které brzy zaplnilo rychle rostoucí hnutí Rudých Khmerů pod vedením Pola Pota. V dubnu 1975 se Rudí Khmerové zmocnili hlavního města Kambodže Phnompenhu, svrhli proamerický režim a ustavili novou vládu – Kampučskou lidovou republiku.

Pol Pot

Jako nový vládce Kambodže se Pol Pot pustil do přeměny země ve svou vizi agrární utopie. Města byla evakuována, továrny a školy uzavřeny, měna a soukromé vlastnictví zrušeny. Každý, kdo byl považován za intelektuála, například ten, kdo mluvil cizím jazykem, byl okamžitě zabit.

Kromě kvalifikovaných dělníků byli zabíjeni také všichni, kdo byli přistiženi při držení brýlí, náramkových hodinek nebo jakékoli jiné moderní technologie. Miliony lidí, kterým se nepodařilo z Kambodže uprchnout, byly při nucených pochodech, které Rudí Khmerové přerušovali krutostmi a masakry, nahnány na venkovské kolektivní farmy.

Dva miliony životů

V letech 1975 až 1978 zemřely na následky poprav, nucených prací a hladomoru odhadem dva miliony Kambodžanů. V té době žilo v Kambodži asi 8 milionů obyvatel. V roce 1978 vtrhla do Kambodže vietnamská vojska a počátkem roku 1979 obsadila Phnompenh. Byla nastolena umírněná komunistická vláda a Pol Pot a Rudí Khmerové se stáhli zpět do džungle.

V roce 1985 Pol Pot oficiálně odešel do důchodu, ale zůstal i nadále skutečným vůdcem Rudých Khmerů, kteří pokračovali v partyzánských akcích proti vládě v Phnompenhu. V roce 1997 však byl postaven před soud poté, co ho vnitřní boj o moc sesadil z vedoucí pozice.

Pol Pot, odsouzený „lidovým tribunálem“ k doživotnímu vězení, kterému se kritici vysmívali jako ukázkovému procesu, později v jednom rozhovoru prohlásil: „Mé svědomí je čisté.“ Velká část mezinárodního společenství doufala, že ho jeho věznitelé vydají k soudu za zločiny proti lidskosti, Pol Pot však v roce 1998 v domácím vězení zemřel – zřejmě přirozenou smrtí ve spánku.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články