fb pixel
Vyhledávání

Důchodkyně, která chtěla zakázat ty internety: Legendárnímu výroku Věry Pohlové je dnes 20 let

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jen málokterému výroku v obyčejné novinové anketě se dostalo takového věhlasu jako odpovědi Věry Pohlové na otázku deníku Metro týkající se úniku dat z České spořitelny. Dvaasedmdestátiletá důchodkyně tehdy pronesla, že by všechny ty počítače a internety zakázala, čímž se nesmazatelně zapsala do historie. Výrok okamžitě zlidověl. Jak to vlastně s nejslavnější důchodkyní na internetu bylo?

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 17.9.2019, 08:00

První český meme?

17. září 1999 zveřejnil deník Metro ve svém pátečním vydání čtveřici odpovědí na otázku týkající se úniku dat o uživatelích internetového bankovnictví sporožirových účtů České spořitelny. Mezi čtyřmi respondenty byla i tehdy dvaasedmdesátiletá Věra Pohlová. Její odpověď byla jednoduchá, avšak o to údernější. "Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala," odpověděla redaktorovi Pohlová.

Výrok Věry Pohlové, který je někdy přezdíván jako "konečné řešení internetové otázky", okamžitě zlidověl. Samotný internet tehdy nebyl ani zdaleka tak rozšířen jako dnes a věci jako humorné internetové memy byly v plenkách. Věra Pohlová však byla vizionářkou, která v době nezastavitelného technologického pokroku přišla s univerzální odpovědí na všechny problémy, které v následujících letech ony počítače a internety přinesly.

Rázná důchodkyně se stala legendou a její výrok zlidověl. Má vlastní stránku na české Wikipedii, fanouškovskou základnu několika tisíc lidí na Facebooku a u příležitosti desetiletého výročí ankety deníku Metro server Novinky.cz uvedl, že těžko nalezneme v českém prostředí výrok o internetu, který by tak proslul a byl tolikrát citován a parodován. "Já bych všechny ty... zakázal/a" se začalo používat jako komentář na víceméně všechna myslitelná témata, v nichž starší generace zastává spíše restriktivní postoje.

Mnoho fanoušků svérázného ryze českého memu v podobě babičky, která jako první použila slovo internet v plurálu a přidala tak do českého slovníku výraz "ty internety", se začalo pídit po tom, co se vlastně s Věrou Pohlovou stalo. Průlom přišel 28. července 2011, kdy fanouškovská stránka Věry Pohlové na Facebooku zveřejnila text, jehož autorem měl být jistý Marek Pohl, který o sobě tvrdil, že je vnukem Věry Pohlové, která předchozího dne zemřela. Pohl chtěl informovat o tom, že ač jeho babička proslula výrokem o zakazování počítačů a internetů, sama jejich kouzlu propadla a když již byla kvůli cukrovce upoutána na lůžko, uměla si na notebooku hledat zprávy a mít tak přehled o každodenním dění ve světě.

K dalšímu zlomu v podivuhodném případu Věry Pohlové došlo o tři roky později. Tentokrát se ozvala uživatelka jménem Vendulka Pohlová, která napsala, že Věra Pohlová byla její babičkou, která zemřela již v roce 2007 a žádného vnuka jménem Marek nikdy neměla. Rovněž uvedla, že Věra Pohlová nikdy s počítačem neuměla a zprávy četla jen v novinách, ale nezastávala tak radikální postoj, který vyplýval z její odpovědi z roku 1999. Vnučka Věry Pohlové svou zprávu uzavřela tím, že babička byla až do své smrti energickou a šarmantní dámou.

Kult Věry Pohlové je tak i po osmnácti letech stále obestřen aurou jakéhosi tajemna. Zatímco Vendulka Pohlová působí poměrně důvěryhodně, text Marka Pohla pocházel z anonymního serveru Pastebin, tudíž nemohl být ani nijak verifikován. Existují i spekulace, že sama Věra Pohlová je jen geniální mystifikací někdejších redaktorů deníku Metro, kteří si ji i s její odpovědí vymysleli a v anketě text se jménem doplnili náhodně pořízenou fotkou staré ženy. Ať tak, či onak, Věra Pohlová se stala jakýmsi Járou Cimrmanem internetu, respektive těch internetů. A je vlastně úplně jedno, zda skutečně existovala, nebo ne.

Zde se podívejte na pohádkové postavy, které jsou nejspíše homosexuální. Kdyby Věra Pohlová zakázala ty internety, tak se to nedozvíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články