fb pixel Drzý romantik Jan Hřebejk slaví narozeniny: tohle je 10 zásadních snímků českého režiséra – G.cz
Vyhledávání

Drzý romantik Jan Hřebejk slaví narozeniny: tohle je 10 zásadních snímků českého režiséra

Šakalí léta. První Hřebejkův celovečerák a hned hit. Martin Finger jako despotický otec Jindřich v trilogii Zahradnictví. Nápadník nepatří k nejlepším filmům Jana Hřebejka. Mistr nastavil laťku hodně vysoko. Děj Pupenda se odehrává v 80. letech. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnes slaví 51. narozeniny režisér Jan Hřebejk. Přejeme pevné zdraví a hlavně už zase nějaký dobrý film! Jan Hřebejk získal celkem tři České lvy a jednou byl dokonce nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film. Své nejlepší snímky natočil na začátku kariéry, z pohledu kritiků jakoby jeho práce měla sestupný charakter. Podívejme se na jeho 10 zlomových projektů.

Václav Roman
Václav Roman 27.6.2018, 12:41

1. Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít

Je vám název povědomý? Nejspíše vám připomíná povídkový snímek Woodyho Allena „Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)“, kterým se v roce 1988 nechal tehdejší student FAMU při natáčení svého studentského filmu inspirovat. Spolupracoval na něm se scenáristou Petrem Zelenkou. V této komické podívané jde o sexuální problémy jedné manželské dvojice. Psycholog jim situaci pomáhá řešit přímo v jejich ložnici.

2. Šakalí léta

Jeden z nejzásadnějších filmů v tvůrcově kariéře vznikl v roce 1993. Šakalí léta jsou jeho prvním celovečerním snímkem, vznikl podle scénáře Petra Jarchovského. Předlohou byla kniha Petra Šabacha. Muzikál o těžkých časech v 50. letech a příchodu rock and rollu do našich končin sklidil obrovský úspěch, Hřebejkovi dokonce vynesl Českého lva. Získal si obrovskou přízeň diváků.

3. Kultovní Pelíšky

Pro řadu lidí nejlepší Hřebejkův film, který neomrzí, ani pokud ho vidíte vícekrát do roka. Film je plný hlášek, které doslova zlidověly: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!“ nebo „Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.“ Jiří Kodet to uměl opravdu prožít. Snímek odstartoval nejúspěšnější období režisérovi tvorby. Netřeba snad dodávat, že Pelíšky vznikly v tradiční spolupráci. Scénář Petr Jarchovský, produkce Ondřej Trojan. Pelíšky jsou smutnou retrokomedií, která se odehrává na konci 60. let.

4. Musíme si pomáhat

Rok po Pelíšcích přišel další povedený film, okupační napínavá tragikomedie dua Hřebejk – Jarchovský „Musíme si pomáhat“. Hlavní hrdina, kterého brilantně ztvárnil Bolek Polívka, ukrývá ve svém domě v době druhé světové války židovského uprchlíka. Film poukazuje na to, že ve vyhrocené době se lidé ukážou v tom nejlepším, ale i v tom nejhorším světle. Snímek získal celou řadu ocenění, a to na domácích i zahraničních filmových akcích. Mimo jiné byl v kategorii cizojazyčných filmů nominován na Oskara.

5. Pupendo

Úspěch měla i další vážná retrokomedie. Děj retrokomedie Pupendo tvůrci zasadili do 80. let. Film se snaží navázat na úspěch Pelíšků, ale nesahá mu ani po pupík.

6. Horem pádem

Aby se Hřebejk nezabýval pouze minulostí, pustil se v roce 2004 do natočení filmu Horem pádem, ve kterém se zabývá problémy současnosti. Snímek s podtitulem „Komedie, která vás rozpláče, drama, které vás rozesměje“, vypráví několik na sobě nezávislých příběhů nešťastných lidí. Hlavní hrdina skinhead František (Jiří Macháček) se svou ženou Milčou nemohou mít děti a tak si jednoho dne batole prostě koupí. Od převaděčů, kterým zůstalo v autě po skupině utečenců.

7. U mě dobrý

V roce 2008 natočil Hřebejk hned dva filmY. Nestyda se mu až zase tolik nepovedl, obdobě jako rok předtím Medvídek. Ale „U mě dobrý“ už bylo o něco lepší. Předlohou byla kniha Petra Šabacha, obdobně jako v případě Pelíšků či Pupenda. Na úspěch Pelíšků však film zdaleka nenavázal.

8. Líbánky

Líbánky jsou poslední částí volné trilogie, jejíž první dva díly tvoří Kawasakiho růže a Nevinnost. Nejedná se však o vrchol, závěrečná část je totiž považována za nejslabší. Film pojednává o novomanželském páru, jehož jistoty zničí na svatební oslavě nezvaný host. Podobně jsou dle kritiků rozmetány jistoty tvůrčího dua Hřebejk-Jarchovský. To, co dříve bezvadně fungovalo, jde teď ztuha.

9. Učitelka

Po dlouhé době Hřebejkův film, který se mi líbil. Příběh učitelky, která manipuluje se svými žáky (potažmo jejich rodiči) za účelem osobního prospěchu. Najdou se rodiny, které dokonale podlejzají, ale i takové, které se vzepřou. Drama se odehrává v Bratislavě na počátku 80. let, ale svým způsobem je nadčasové.

10. Zahradnictví

Ve své nedávné tvorbě se Hřebejk rozhodl znovu vrátit k tomu, co se mu na sklonku 90. let povedlo. K Pelíškům. Natočil trilogii Zahradnictví, která ději Pelíšků předcházela. Znovu se tak setkáme s postavou Jindřicha Rohna. Mladší verzi Kodeta si střihl Martin Finger. Hřebejk před uvedením upozornil diváky, že nemají brát návaznost na oblíbený snímek doslovně. První díl Rodinný přítel je melodrama, které se odehrává v době německé okupace. Druhý díl Dezertér se zaměřuje na poválečné období a situaci po roce 1948, je to tragikomedie o rozpadu společnosti i rodiny. Trilogii uzavírá Nápadník, jehož děj končí v roce 1959. A pak už byly Pelíšky.

Zde se podívejte na 10 scén z Pelíšků, které se ztratily v překladu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články