Drax ze Strážců galaxie a Dinesh ze Silicon Valley v novince Spolujízda vyvolávají atmosféru osmdesátkových buddy movies – G.cz
Vyhledávání

Drax ze Strážců galaxie a Dinesh ze Silicon Valley v novince Spolujízda vyvolávají atmosféru osmdesátkových buddy movies

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Léto je v plném proudu a většinový divák lační po blockbusterech a komediálních oddechovkách. Do druhé kategorie spadá kinonovinka Spolujízda, v níž se Dave Bautista a Kumail Najiani snaží těžit z atmosféry klasických buddy movies z 80. let.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.7.2019, 11:16

My dva a Uber

Řidič Uberu Stu (Kumail Nanjiani) je jednoduchý člověk, kterého těší jednoduché věci; především je to pětihvězdičkové hodnocení od zákazníků, a tak se snaží udělat vše pro jejich maximální pohodlí a naprostou spokojenost, od milého úsměvu, nekonečné trpělivosti až po bonbóny zdarma. Ale když mu do auta nastoupí nevrlý obrovský chlap jménem Vic (Dave Bautista), zjistí, že na něj nic z výše uvedeného nezabírá. Z nerudného pasažéra se vyklube tajný policajt, který má zrovna po oční operaci, a tak nemůže řídit auto. Na cestu do akce, na jejímž konci by mělo být dopadení drogového dealera, si proto poněkud netradičně objedná právě Stuův Uber. Tím začíná jejich neuvěřitelná bláznivá spolujízda.

Sice to není popis filmu z 80. let, ale mohl by být. Právě tehdy se největší popularitě těšily tzv. buddy movies, akční komedie většinou z policejního prostředí, kde dva povahově rozdílní parťáci musí spojit síly a za pomoci tvrdých ran a drsných hlášek dopadnout zlosyna. Právě z oddechové, nenáročné atmosféry tohoto žánru těží tvůrci novinky Spolujízda, která do českých kin vstupuje 11. července.

V ústředních rolích to spolu sehrají robustní Dave Bautista, kterého znáte hlavně jako Draxe ze Strážců galaxie. Ačkoliv je herec typově určen k jednomu jasně vymezenému typu rolí, bude asi zajímavé vidět ho v trochu jiné poloze než jako autistického bojovníka z jiné galaxie, který nechápe význam slov jako empatie nebo ironie. Kumail Najiani, kritiky uznávaný komik, je zase nejznámější pro roli sarkastického Dineshe ze seriálu Silicon Valley, případně má na svědomí scénář fajn komedie Pěkně blbě, kde se po boku Zoe Kazan ujal i hlavní role. Stavební materiál pro průměrnou letní oddechovku je to kvalitní, nicméně první zahraniční recenze mluví o hodně zoufalém scénáři.

No. Pokud neradi sázíte na nejistotu nebo vás Spolujízda moc neláká, tento týden budou česká kina novinkami přímo nabitá. Čeká nás třeba dokument o Pavarottim, kousek z Varů s Emmou Thompson Late Night, který je ale podle všeho "až moc feministický" na úkor kvality vtipů, výroční počin o kapele The Cure nebo režisérský debut Jonaha Hilla Devadesátky, na který vám přineseme recenzi v pátek, jako vždy.

A tady čtěte 9 důvodů, proč E.T. změnil životy dnešních čtyřicátníků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články