E. T. mimozemšťan změnil životy dnešních čtyřicátníků. Ukázal totiž dětem socialismu, jak to vypadá na Západě – G.cz
Vyhledávání

E. T. mimozemšťan změnil životy dnešních čtyřicátníků. Ukázal totiž dětem socialismu, jak to vypadá na Západě

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dlouhé roky vůbec nejvýdělečnější film historie, Spielbergův E.T. mimozemšťan, se v polovině 80. let i do totalitního Česloslovenska dostal poměrně bez problémů. Nikoho totiž nenapadlo, že nevinný příběh o přátelství vlastně podkope socialistickou autoritu u malých dětí víc než Charta nebo samizdat.

Ondřej Karpíšek
Ondřej Karpíšek Aktualizováno 10.12.2019, 16:18

Cože, pizza a bazény?

E.T. Mimozemšťan je dnes již naprostá klasika rodinných filmů 80. let. U nás je příběh o malém ztraceném mimozemšťanovi také populární, a to i díky tomu, že se jako jeden z mála amerických filmů promítal i socialistických kinech. Děti v Československu ale film zaujal i proto, že jim ukázal, jak dobře si lidé na tom proklamovaně prohnilém Západě žijí. Už po prvním zhlédnutí jim hned bylo jasné, že tady něco nehraje. Pizza? Bazény? To u nás bylo skutečné sci-fi. Jak jsme tehdy film vnímali a co nás trklo nejvíc, si můžete připomenout dnes ve 20:00 na Nova Cinema. Anebo se můžete podívat do následující galerie:

Zajímavé je, že zatímco v ČSSR snímek v kinech běžel, i když s malým zpožděním, ve Skandinávii ho zakázali. Švédské, norské a dánské děti měly utrum. Tamní úřady si stály za tím, že film vůbec není pro děti. Někteří politici dokonce prohlašovali ,že mimozemšťané jsou nepřáteli lidí a především dětí, které . Navíc jim vadilo, že ti nejmenší ve snímku řeší dospělé problémy, což jim vůbec nenáleží.

Jinak ale Spielbergovo pohádkové sci-fi slavilo úspěch po celém světě. Až do roku 1997 se jednalo o nejvýdělečnější snímek historie a po přepočítání v roce 2012 byl E. T. - Mimozemšťan v žebříčku na krásné 4. pozici.

Podobné články

Doporučujeme

Další články