fb pixel Dostane El Chapo doživotí? Jak přispěl k jeho dopadení Sean Penn a dalších 5 zajímavostí o nejobávanějším drogovém bossovi – G.cz
Vyhledávání

Dostane El Chapo doživotí? Jak přispěl k jeho dopadení Sean Penn a dalších 5 zajímavostí o nejobávanějším drogovém bossovi

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Už v pátek večer by mohl u soudu v New Yorku padnout rozsudek nad jednašedesátiletým Joaquínem Guzmánem, kterému se kvůli jeho malému vzrůstu přezdívá El Chapo neboli Prcek. Proces s někdejším nejhledanějším zločincem světa začal loni v listopadu a šéfovi drogového kartelu Sinaloa hrozí doživotí. Podívejte se na největší zajímavosti jak z ostře sledovaného procesu, tak ze života Guzmána.

Václav Roman
Václav Roman 1.2.2019, 13:04

1. Úplatky pro mexického prezidenta

V polovině ledna tohoto roku vyšlo u soudu najevo, že Guzmán měl podmáznout bývalého mexického prezidenta. Dle výpovědi jednoho ze svědků měl Enrique Peňa Nieto, který byl hlavou Mexika v letech 2012 až 2018, přijmout úplatek ve výši 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). A není sám, štědré úplatky měl dostávat i jeho předchůdce Felipe Calderón. Oba však tato tvrzení razantně odmítli. Svědek pod přísahou u soudu tvrdil, že tehdejší prezident Nieto měl požadovat dokonce 250 milionů dolarů, nakonec se však spokojil i s nižší částkou. Tehdejší šéf mexické prezidentské kanceláře se brání, že jde o pomluvu a vyzdvihuje skutečnost, že za prezidenta Nieta se podařilo narkobarona najít, dopadnout a vydat do USA.

2. Brutální vraždy

Nejde jen o obvinění z pašování drog a úplatky. Svědci vypovídali také o brutálním mučení a vraždění nepohodlných osob a konkurentů. Drogový byznys je zkrátka hodně tvrdý. Porota si vyslechla svědectví a prokurátorka navíc předložila telefonní odposlechy i textové zprávy. Tyto záznamy dokazují, že Prcek vraždy nejen nařizoval, ale také sám prováděl. K tomu měl drogový boss dokonce speciálně uzpůsobené "vražedné" domy. Ty byly vybaveny odtokovými kanálky na krev a igelity na stěnách, aby se daly lehce zahladit stopy. Důkazy spojují Guzmána i s řízením drogového kartelu Sinaloa, který je považován za úplně nejmocnější v Mexiku. Má kontrolovat zhruba 40 až 60 procent veškerého mexického obchodu s drogami a jeho roční zisky se prý pohybují okolo 3 miliard dolarů ročně. Jen v roce 2014 měl mít zločinecký kartel na svědomí životy až 3 tisíc lidí.

3. Jeden z padesáti nejmocnějších lidí světa

Server Businness Insider zařadil narkobarona Guzmána mezi padesátku nejvlivnějších lidí planety. Do společnosti Baracka Obamy, Si Ťin-pchinga, Vladimira Putina, Angely Merkel či Warrena Buffetta se dostal v roce 2015, tedy v době, kdy byl zrovna na útěku. Podařilo se mu dostat z ostře střežené věznice a byl jedním z nejhledanějších zločinců planety. Spojené státy vypsaly za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu ve výši 5 milionů dolarů.

4. Útěk tunelem

Z vězení tenkrát v roce 2015 utekl jeden a půl kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo do jeho cely. Vykopat jej měli jeho komplici. Později Guzmán uvedl, že tunel pomáhali navrhovat inženýři z Německa, kteří ho nezapomněli vybavit klimatizací ani osvětlením.

5. K dopadení pomohl slavný herec

Guzmán byl na útěku zhruba půl roku, než se jej podařilo znovu dopadnout. Podle mexických vládních zdrojů byl jedním z faktorů vedoucích k dopadení narkobarona jeho rozhovor s hercem Seanem Pennem pro časopis Rolling Stones. Nejhledanější zločinec světa zkrátka toužil po slávě. Chtěl vypovědět svůj příběh a natočit autobiografický film. V rozhovoru se Prcek třeba chlubí, že jeho drogový kartel obstará nejvíc heroinu, kokainu, amfetaminu a marihuany na světě.

6. Setkání u soudu

Na probíhající soudní proces se přišel podívat herec Alejandro Edda, který Guzmána hraje v televizním seriálu Narcos: Mexico. Prcek může být právem šťastný, jeho velkým přáním totiž je, aby se jeho životní příběh dočkal knižního nebo ještě lépe filmového zpracování. Seriál Narcos: Mexico, jehož druhá série se právě natáčí, jej tak jistě velmi těší.

A zde si můžete přečíst zajímavostí o mafiánském bossovi Pablo Escobarovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články