fb pixel Dopis záchranářky hejtmance Pokorné Jermanové řeší policie, jeho autorka na záchrance končí. Na koho je vlastně podané trestní oznámení? – G.cz
Vyhledávání

Dopis záchranářky hejtmance Pokorné Jermanové řeší policie, jeho autorka na záchrance končí. Na koho je vlastně podané trestní oznámení?

Zdroj: G.cz

Zdá se, že roušky a ochranné pomůcky budí dál celou řadu plamenných diskuzí. O jednu z nich se opět postarala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která dokonce podala trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Případem se nyní zabývá policejní odbor pro terorismus a extremismus. Co vše spustilo? Jeden otevřený dopis sestřičky Veroniky Brožové ze středočeské záchranky, která na počátku koronavirové pandemie u nás poukazovala na to, že ochranných pomůcek bylo málo.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 28.5.2020, 11:30

Co se tedy stalo? Záchranářka v otevřeném dopise ze 17. března 2020 hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl v té době jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Dopis zaujal server Náš region, který od záchranářky informace převzal. Dle kraje tak začal šířit poplašnou zprávu a proto bylo podané ze strany úřadu trestní oznámení, které nyní šetří Policie ČR, konkrétně odbor pro extremismus a terorismus. Na tento fakt poukázal pořad České televize Reportéři ČT. Policie včera na svém twitterovém účtu uvedla, že „Pražští kriminalisté z odboru extremismu a terorismu šetří všechna oznámení týkající se možného šíření poplašné zprávy, která mají souvislost s nouzovým stavem. Nemusí se tedy jednat o podezření z extrémismu nebo terorismu.“

Trestní oznámení... Na koho a proč?

Na koho tedy bylo podáno trestní oznámení? A proč? Proč v době, kdy právě záchranáři byli a stále jsou těmi, kteří se rozhodně nestáhli do ústraní, ale naopak se s novou nákazou statečně prali a perou? S hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou vám přineseme v nejbližších dnech obsáhlý rozhovor. V rámci něho jsme se samozřejmě na celou kauzu zeptali. Hejtmanka odmítá, že by za jejím konáním byla msta. Trestní oznámení není podané na záchranářku, ale na autora článku, který dle hejtmanky „který vlastně bez ověření informací toto zveřejnil a spustil neuvěřitelnou paniku v regionu, ale neuvěřitelnou, včetně toho, že nám volali lidé, že se bojí zavolat záchranku, že je záchranáři nakazí. Já v tu chvíli jako šéfka krizového štábu udělám vždycky všechno proto, abych ochránila občany a abych zabránila panice.“ Hejtmanka nám zároveň sdělila, že se její úřad snažil redakci kontaktovat a dostat prostor pro vyjádření a komunikaci jejich dat. Kraj má dle ní přesně evidované počty ochranných pomůcek. Jaroslava Pokorná Jermanová se prý také snažila se s paní Brožovou potkat. K setkání nakonec došlo, a to za účasti širšího auditoria, které se skládalo z právní zástupkyně záchranářky, vedení záchranky a záchranářů, ale také ze zástupců odborů. „Všechno jsme si tam vyříkali a ona sama pak i přiznala, že věděla, že ten způsob není přiměřený, její motivaci dál nehodnotím. Pro mne je to záchranářka v první linii. Mrzí mě jenom to, že nevyužila těch standardních postupů, že nekontaktovala nejen svého nadřízeného či ředitele záchranky nebo někoho z vedení, ale klidně se mohla obrátit i na mne, protože já s lidmi komunikuji, nemám s tím problém“ hájí postoj šéfka kraje.

A proč je tedy neustále zmiňované jméno záchranářky Veroniky Brožové, když tedy nic zásadního neprovedla, a to i podle úřadu Středočeského kraje? Jaroslava Pokorná Jermanová si trvá na svém: „Já jsem si reakci přečetla v článku, který působil paniku. Takže to trestní oznámení je na ten článek a ne na ní. A to, že ona je toho součástí je logické, protože jí tam citují, takže to její jméno se objevuje. Ale naše reakce je na ten článek.“

Záchranářka končí

Trestní oznámení neschvaluje ani středočeská ČSSD, která se od něj prostřednictvím svého předsedy Robina Povšíka, který ovšem není členem krajské rady, distancovala. Povšík označil postup kraje za politicky i morálně nepřijatelný a vyzval hejtmanku Jaroslavu Pokornou k jeho stažení. „Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem,“ sdělil Povšík.

Celá věc se nelíbí ani ODS. Poslanec a zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka se obrátil s žádostí o vysvětlení na policejního prezidenta Jana Švejdara. Kupkovi není jasné, proč se policie věcí zabývá. „Není to bohužel první případ podobného papalášského vyhrožování a zastrašování,“ dodal poslanec na adresu úřadu Středočeského kraje.

Za svojí kolegyní stojí také Komora záchranářů. „Čekají nás možná další vlny a je potřeba se na to připravit. Pohrávat si takto s motivací a důvěrou zdravotníků není v této chvíli úplně vhodné,“ uvedl prezident Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky Radomír Vlk.

A co sama Veronika Brožová? Ta bude v řadách středočeských záchranářů na konci června končit, byť ve zdravotnictví hodlá i nadále zůstat. „Už jsem prostě toho nechtěla být součástí,“ vysvětlila v Reportérech ČT.

Podobné články

Doporučujeme

Další články