Celoživotní student neurologie
Po promoci na Lékařské fakultě UK v roce 1948 se Václav Vojta stal asistentem neurologické kliniky prof. Hennera. Pozici asistenta vykonával 8 let a poté se stal vedoucím dětského neurologického oddělení Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V 60. letech byl zaměstnán jako ordinář dětské neurologie ve Fakultní poliklinice na Karlově náměstí, kde se zaobíral vyvojovou kineziologií u dětí a mladistvích. Z důvodu okupace sovětskými vojsky v roce 1968 emigroval do Kolína nad Rýnem, kde působil jako vědecký pracovník na tamní ortopedické klinice. Od poloviny 70. let pracoval v Dětském centru v Mnichově, kde působil až do své penze.
Profesor Vojta vydal během svého života přes 100 vědeckých publikací, z čehož jsou nejznámnější především jeho učebnice pod názvem Mozkové hybné poruchy v kojeneckém věku z roku 1974 a publikace Vojtův Princip, která vyšla až na začátku 90. let. Tyto publikace byly přeloženy do několika světových jazyků.
Tajemství Vojtovy metody
Vojtovi se povedlo najít způsob, jak vrátit funkci svalům, které člověk nedokáže vědomě používat. Metody zahrnují soubor cvičebních technik, které jsou využívány k léčbě pohybových poruch u dětí a dospělých. Zjistil, že centrální nervový systém člověka má instinktivně zakódované pohybové vzory. Na základě těchto znalostí se mu úspěšně dařilo léčit děti s dětskou mozkovou obrnou již v 50. letech, a to vše za pomoci identifikace speficických bodů na lidském těle, které za pomoci cvičení stimuloval k přirozeným pohybům v lidském těle, zejména v oblastech periost kostí a fascie. Primárním cílem metody profesora Vojty je obnovit funkci svalů, které pacient nedokáže svévolně používat na základě aktivace oslabených svalů a umožnění souhry protilehlých svalů.
Vojtova metoda se zakládá na teoretických znalostech vývoje pohybových vzorců dítěte během života, kterou důkladně studoval. Díky této metodě dokázal léčit psychické a tělesné poruchy u dětí a dospělých. Terapie Vojtovou metodou léčí u dětí například rozštěp páteře, skoliózu, dětskou mozkovou obrnu a další onemocnění. U dospělých se jedná například o cévní mozkovou příhodu, bolesti páteře, následky po úrazech míchy či skoliózu.
Profesor Vojta bezespory patří k nejvýznamnějším českým lékařům všech dob a obecně vzato k českým osobnostem, které nejvíce změnily svět. Díky jeho objevům dnes tisíce dětí žijí lepším životem. Děti, kterým by jinak doktoři prorokovali život s ochrnutím žijí plnohodnotný život. Za to vše vděčí obětavému profesoru Vojtovi, který pomoci těm nejmenším zasvětil celý život.
A zde je 7 lidí, kteří dokážou v klidu nahradit lékaře.