fb pixel
Vyhledávání

Dokázali byste přežít v džungli? Tady je 8 tipů od Beara Gryllse, jak zůstat naživu, ať už se ocitnete kdekoliv na světě!

Buďte v klidu, myslete jen sami na sebe, poslouchejte svůj vnitřní hlas a smějte se...

Eva Levá 9.2.2017, 15:20

Odborník na přežití Bear Grylls se od úterý 14. února ve 22:00 vrací na Discovery Channel v další řadě pořadu Na ostrově s Bearem Gryllsem.

Na odlehlém opuštěném ostrově vysadí 16 britských mužů a žen. K dispozici tu budou mít k dispozici jen své oblečení a promitivní nástroje. Navíc se budou rozděleni do dvou týmů na opačných cípech ostrova a jejich úkolem bude se navzájem najít! Ostrov sice vypadá jako ráj na zemi, ale hustá džungle je plná potenciálně nebezpečných tvorů. Podaří se jim nalézt potravu a vytvořit si přístřeší, aby zde měsíc přežili?

Následujících 8 tipů vám pomůže přežít v nebezpečné džungli...

1. Hlavně buďte v klidu

Je přirozené, že když se ocitneme v situaci, v níž jde o přežití, máme tendenci okamžitě jednat. Pokud však není nezbytně nutné něco dělat, doporučuji zachovat klid. Lidé, kteří jednají v panice, dělají ukvapená rozhodnutí. Své šance na přežití masivně zvýšíte, pokud jste schopni nahlížet svou situaci pragmaticky.

2. Postavte se strachu tváří v tvář

Je normální mít strach, pokud jste konfrontováni s neznámou nebo potenciálně nebezpečnou situací. Strach nás může udržet naživu, může být mechanismem přežití, připraví nás na boj, nebo na útěk. Ale strach může být také škodlivý. Pokud soustředíte svůj strach na to, co se může stát, pravděpodobně tu situaci přivoláte. Zjistil jsem, že umět správně reagovat na takovéto strachy a obavy znamená vypnout negativní myšlenkový proces. Následně dokážete strach obrátit k motivaci a překonat danou překážku.

3. Důležitý je plán

Přijměte nastalou situaci, připravte bojový plán a dejte se do práce co nejdřív! Zvýší to vaše šance na přežití v mnoha ohledech. Tím, že se zaměříte na úkoly, které je potřeba udělat, odvedete svou pozornost od nesnází, do kterých jste se dostali. Získáte pocit kontroly nad situací, což vás motivuje k dalšímu úsilí. Vaše energie se začne zanedlouho vyčerpávat následkem nedostatku potravy, pocitu chladu, žízně atd., takže pokud máte solidní plán už od samého začátku, můžete využít energii, kterou zatím ještě máte, a vytvořit si pro sebe s její pomocí lepší podmínky v dlouhodobější perspektivě.

4. Žádná pravidla

Pamatujte si, že v přežití neexistují žádná pravidla, není to fotbal. Přežití je vyčerpávající zápas, kde není žádný rozhodčí, aby vám dal time-out. Ani zdravotník, který vám obváže rány. Jste sami a vaše jediná trofej je váš holý život.

5. Myslete hlavně sami na sebe

Pokud se brzo zraníte, nepomůžete už nikomu. To nemusí nutně znamenat, že například před ostatními zatajíte skrytý zdroj vody. Znamená to, že se rozhodujete na základě svých silných stránek a toho, co umíte. Pokud zůstanete silný, budete mít větší šanci pomáhat i ostatním (a ti pak vám).

6. Zkoumejte vše, co je ve vašem okolí, a klaďte si otázky

Jaké zdroje máte k dispozici? Co můžete v okolí využít ke zlepšení svého stavu? Co máte na sobě? V situacích, v nichž jde o holé přežití, si vždy kladu otázky. Co dělám? Proč něco nefunguje? Proč mi včera vyhasl oheň? Bylo to dřevem, nebo něčím jiným? Co mohu použít k odsávání vody? Jak a co mohu lovit? Vaším cílem je, abyste se stal pánem svého prostředí ve všech aspektech.

7. Poslouchejte hlas ve své hlavě

Naučte se respektovat a poslouchat hlas svého podvědomí. Tři vteřiny ‚nepřemýšlení‘ vás mohou zabít rychleji než jedovaté hadí kousnutí, takže používejte svůj mozek a napojte se na své pravěké smysly. Nehoda způsobená náhlým bezmyšlenkovitým rozhodnutím vás může stát život.

8. Smějte se

Možná si říkáte, že jsem se zbláznil. V čem vám může smích pomoct v přežití? Já osobně jsem zjistil, že smích, případně dělání si legrace sama ze sebe, zmírňuje negativní myšlenky, odbourává stres a pomáhá vidět určité aspekty přežití v širších souvislostech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články