fb pixel Národní třída s Hynkem Čermákem si odbude televizní premiéru
Vyhledávání

„Dobré ráno, čů*áci!“: Hynek Čermák se při natáčení Národní třídy naháněl po sídlišti s prasetem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

„Valej do tebe, že máš bejt šťastnej. Valej do tebe, že nic lepšího než tohle neexistuje. A když řekneš, že možná existuje, seš hned komunista nebo nácek,“ vypráví Vandam v knize Jaroslava Rudiše Národní třída, ale rovněž Vandam s tváří Hynka Čermáka ve filmové adaptaci úspěšné novely. Tu v předtelevizní premiéře uvede ČT 13. března ve 21:20. My k tomu přihazujeme několik zajímavostí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.3.2021, 11:41

Tenkrát na Národní třídě...

„Řikaj mi Vandam. Řikaj mi tak proto, že dělám dvě stě kliků stejně jako Vandam. Kolik děláš kliků ty?“ Vandam má holou hlavu, kouří asi tak 60 denně, ale každý den cvičí, aby zůstal v kondici. Nikdy totiž neví, kdy si od něj někdo zaslouží pár facek. Vyzná se v historii válek a čeká, kdy se svět definitivně stočí do prdele. On na to ale bude připravený. Vandam žije sám a v životě toho moc nemá. Vlastně asi jenom kumpány ze sídlištní hospody, kam každý den chodí na jedno. Pokukuje po výčepní Lucce a užívá si obdiv místních štamgastů; každý tam totiž zná historku o tom, jak Vandam tenkrát na Národní třídě dal jednou ranou všechno do pohybu...

Vandam je hlavní postava novely Jaroslava Rudiše Národní třída, ale rovněž protagonista filmové adaptace knihy, kterou v roce 2019 natočil nadějný začínající český režisér Štěpán Altrichter. A zároveň každý z nás zná nějakého toho Vandama, nebo o něm aspoň slyšel. Koneckonců, i ten Rudišův má předlohu ve skutečné osobě, v bratrovi jednoho spisovatelova kamaráda.

Hlavní role ve filmu se ujal Hynek Čermák, jenž v kůži Vandama dostal prostor improvizovat a doslova září. Aby taky ne – je to Hynek Čermák. A právě to na začátku natáčení ohrozilo, zda populární herec part Vandama vůbec dostane. „Je absolutně výborný herec a sympaťák, napřed jsem se však jeho obsazení bránil. Vadila mi jeho známost. Zkoušeli jsme tedy asi rok jiné herce. Nakonec jsme měli co dělat, aby nám ten nevychovaný egoista až moc nepřirostl k srdci,“ řekl po premiéře Altrichter o Čermákovi.

Dopadlo to, jak nejlépe mohlo – těžko si v roli Vandama představit někoho jiného než Hynka Čermáka, což potvrdí asi každý, kdo film viděl. Pokud vám tento filmový zážitek chybí, můžete to napravit 13. března na České televizi od 21:20. Užijete si tak mimo jiné i to, jak Čermák huláká improvizované vulgarismy z balkónu, anebo jak po sídlišti nahání divoké prase. Kdyby se Altrichter věrně držel předlohy, byli by tam místo štětináče vlci. Kance, kterého v Národní třídě vidíte, ztvárnil ochočený divočák jménem Bublina. Ta ale dělala trochu problémy a hercům i štábu natáčení dost ztížila. Čím přesně? A co vlastně znamená Vandamovo tetování na zádech? A kde najdete hospodu Severku, kolem níž se celý děj Národní třídy točí? Tyto i další zajímavosti o filmu Štěpána Altrichtera se dozvíte v galerii tady:

Štěpán Altrichter se narodil v Brně, ale podstatnou část dosavadního života strávil v Německu. Vystudoval režii na FAMU, přesto se zpočátku věnoval krátkometrážním dokumentům. Jeho celovečerním debutem se stal česko-německý snímek Schmitke z roku 2015. Kriminální komedie se odehrává v Krušných horách na pomezí Česka a Německa a místy až překvapivě přesně zachycuje život a atmosféru v Sudetech. Altrichter byl díky snímku nominován na dva České lvy, a to v kategoriích Nejlepší režie a Nejlepší scénář. Schmitke rovněž bodoval na Cenách ČFK, kde svému tvůrci vysloužil ocenění pro Objev roku. Národní třída je teprve druhým Altrichterovým hraným počinem. V současnosti filmař točí psychologický thriller Runner, opět v česko-německé koprodukci, a chystá se na snímek Vzteklá krása podle scénáře Elišky Kovaříkové; Státní fond kinematografie přiklepl tomuto projektu částku 10 milionů korun.

Podobné články

Doporučujeme

Další články