fb pixel Do seriálu Koruna nakráčela Železná lady! Gillian Anderson znovu dokazuje, že není jenom Scullyová – G.cz
Vyhledávání

Do seriálu Koruna nakráčela Železná lady! Gillian Anderson znovu dokazuje, že není jenom Scullyová

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Čtvrtá série pořadu The Crown je tady a pustila se do vyprávění velice turbulentní doby britské historie, do vlády Margaret Tatcher. K tomu ale potřebujete skvělou představitelku Železné lady osobně a tady přichází na scénu Gillian Anderson.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.11.2020, 14:26

Koruna patří...

Gillian Anderson je původně britské dítě, které se naučilo americkou angličtinu až ve škole v Michiganu. Její anglický přízvuk je i z toho důvodu naprosto perfektní a jestli jste viděli nějaký trailer na čtvrtou řadu Koruny, víte, že i její Železná lady je naprosto bezkonkurenční. Anderson prostě umí.

Což by nás ale nemělo překvapovat, protože Gillian dokazuje svůj herecký talent už několik dekád. Její první velká role byla pochopitelně agentka Diana Scully, která jezdila celých jedenáct sérií se svým parťákem agentem Mulderem a řešila za FBI paranormální jevy. Anderson a Duchovny, představitel Muldera, byli v devadesátkách něco jako národní poklad. Nemohli jste vejít do trafiky, aby na vás Mulder se Scully nekoukali z nějaké magazínové obálky.

Samozřejmě hráli naprosto skvěle, ale taky byli oba extrémně hot. Agentka Scully byla navíc první velkou ženskou sci-fi ikonou od dob princezny Lei v kovových bikinách. Novým typem hollywoodského sexidolu, který nosí střízlivý kostým a má vystudované dvě vysoké školy. Něco mezi agentkou Sterling a Mirandou Ripley.

… Gillian Anderson

Začátkem tisíciletí nicméně Akta X skončila, ale ne tak kariéra Gillian Anderson. Z té se stala královna americké televize. Pouštěla se jenom do těch projektů, do kterých chtěla a vždycky dokázala zastínit kohokoli na setu. Díky roli agentky Scully si ji producenti zafixovaly jako inteligentní a velice výraznou prezenc, a to se promítlo do většiny jejích rolí.

Tak třeba v seriálu Hannibal hraje psychoterapeutku titulního doktora Lectera. A přestože ho v seriálu hraje naprosto excelentní Mads Mikkelsen, ve společných scénách mu Anderson minimálně konkuruje. V pořadu The Fall zase hraje britskou tvrdou policistku, která je poslána do Belfastu, aby se tam naháněla se sériovým vrahem, kterého hraje Jamie Dornan. V Amerických bozích, seriálu vytvořeném podle knih Neila Gaimana zase během první série naprosto zářila jako David Bowie nebo Marilyn Monroe. Naposledy jste ji mohli vidět třeba v netflixové teenage dramedy Sexuální výchova. Kde je s přehledem nejlepší postavou.

Ve filmech se Anderson neobjevuje tolik, ale sem tam střelí nějaký thriller nebo komedii. V poměrně nedávné šílené frašce Špion, který mi da kopačky, hraje vádní agentku. A komička Kate McKinnon k ní má poznámku: “Vy jste hustá! Aniž byste obětovala cokoli ze své ženskosti. Vy jste Beyonce bezpečnostních složek!” Líp asi Gillian Anderson vystihnout nejde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články