fb pixel Do amerických prezidentských voleb zbývá 365 dní: Vyzve Trumpa levicový Sanders, progresivní Warren či nejistý Biden? – G.cz
Vyhledávání

Do amerických prezidentských voleb zbývá 365 dní: Vyzve Trumpa levicový Sanders, progresivní Warren či nejistý Biden?

Do amerických prezidentský voleb zbývá bez jednoho dne rok a stále není jasné, kdo se postaví současnému obyvateli Bílého domu, Donaldu Trumpovi. Jedna věc je ale od minulého týdne jasná – Trumpovým soupeřem nebude Beto O’Rourke, který pro nedostatek podpory ukončil svou kandidaturu. Kdo v závodě zůstal se dozvíte v následujícím článku.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 4.11.2019, 12:46

O jednoho méně

Za rok touto dobou již bude jasné, zda se Donaldu Trumpovi podaří obhájit svůj mandát nebo zda jej porazil jeden z řady dalších kandidátů. Množství potenciálních demokratických vyzyvatelů současného prezidenta se s blížícími si primárkami, které proběhnou na začátku příštího roku, den ode dne zmenšuje. Naposledy závod opustil texaský kongresman Beto O’Rourke, který kvůli nedostatku podpory a velice nízkým výsledkům v průzkumech veřejného mínění, zastavil svou prezidentskou kampaň. Kampaň byla již delší dobu terčem kritiky pro nedostatek vize a nejasné názory. Většina komentátorů si myslí, že i přes určité nadšení některých novinářů hlavně z počátku O’Rourkeova snažení, neměl texaský politik nikdy vážnou šanci na zvolení. Prezidentský závod se tak v posledních měsících smrsknul na tři nejvážnější kandidáty, kterým ale může zatopit jeden z mnoha dalších politiků, kteří sice nevedou žebříčky popularity, nicméně mají podle některých expertů ještě šanci zamíchat pomyslné karty prezidentských voleb.

Podle posledních průzkumů mají největší šanci na nominaci na demokratického kandidáta buď vermontský senátor Bernie Sanders, senátorka z Massachusetts Elizabeth Warren či bývalý viceprezident Joe Biden. Právě poslední jmenovaný měl být podle řady komentátorů tím ideálním kandidátem, který vyzve Donalda Trumpa na souboj – Obamův viceprezident patří mezi nejpopulárnější politiky v zemi a řada voličů byla zklamána, že se Trumpovi nepostavil již v roce 2016. Nicméně, od začátku kampaně Bidenova popularita klesá každým dnem – kromě naprosto katastrofálních výkonů v televizních debatách, si Biden vysloužil nálepku zmateného starce, který navíc svou umírněnou centristickou politikou nemá naději zaujmout Trumpovy voliče, jež ke svému zvolení potřebuje. I když je možné, že nás Biden ještě překvapí, zatím je jeho výkon ne příliš přesvědčivý.

Sanders nebo Warren?

Není proto divu, že ho v průzkumech již delší dobu předbíhá vermontský senátor Bernie Sanders, který kandidoval již v roce 2016 a je označován za hlavního představitele levicového křídla demokratů. Sanders i přes zdravotní komplikace vede v mnoha státech, co se týče popularity a podle některých politologů má reálně největší šanci porazit Donalda Trumpa. To samé se ostatně tvrdilo i v roce 2016, kdy v primárkách prohrál proti Hillary Clinton, částečně i kvůli jeho nepopularitě u tradičně centristického vedení Demokratické strany. Sandersovi ale ještě může cestu do Bílého domu porazit další představitel progresivního křídla Demokratické strany, populární senátorka Elizabeth Warren – tu se Sandersem pojí podobný program, takže se očekává, že až dojde na lámání chleba, podpoří jeden z těchto progresivních kandidátů toho druhého. I když zatím není nic jisté, daří se Sandersovi udržovat před Warren určitý náskok, což může být dáno i jeho téměř nepřetržitou kampaní, kterou od roku 2016 vede.

Kromě této velké trojky pak mají sice poměrně malou, ale stále šanci na úspěch například starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, bývalý sedmatřicetiletý voják, který by se v případě zvolení stal prvním homosexuálním prezidentem v historii. Dále ještě komentátoři nezatracují podnikatele Andrewa Yanga, jehož podpora pomalu roste, i když ne tempem jaké by si asi představoval. Posledním velkým jménem je pak kalifornská senátorka Kamala Harris, která na sebe upozornila především svým výkonem v televizních debatách. Tak uvidíme, jak závod o místo demokratického kandidáta dopadne. Demokraté si budou muset dát tentokrát opravdu velký pozor s výběrem – posledně moc šťastnou ruku neměli.

A tady si přečtěte, jak to vypadá s brexitem.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články