fb pixel Dítě pozitivní matky se vždy nakazí a nemoc se dá zcela vyléčit: 6 mýtů o HIV a AIDS, kterým byste neměli věřit – G.cz
Vyhledávání

Dítě pozitivní matky se vždy nakazí a nemoc se dá zcela vyléčit: 6 mýtů o HIV a AIDS, kterým byste neměli věřit

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Zatímco v 80. letech a první polovině let 90. se diagnóza HIV rovnala vynesení rozsudku smrti, nyní už je situace zcela jiná. Za přelomový je možné považovat rok 1996, kdy se konečně objevil účinný „léčebný koktejl“ a úmrtnost pacientů se rapidně snížila. Dobře funguje také osvěta, přesto lze kolem této choroby najít velké množství mýtů.

Václav Roman
Václav Roman 23.11.2018, 16:11

Důležitá je osvěta

„Nemoc AIDS je výzva lidstvu. Výzva k vzájemné toleranci. HIV představuje nebezpečí pro každého z nás. Strach nemocného ze smrti a z reakce okolí, je to démon, který obchází lidstvo,“ tato slova napsal v roce 1992 Alexander Nett. Jenomže od té doby se mnohé změnilo, kromě lepších možností léčby a prevence jsou lidé také více a lépe informováni. Vesměs už vědí, že se nejedná o "rakovinu homosexuálů", že se virus nešíří vzduchem, že se nedá nakazit bodnutím komára atd. Rozhodli jsme se přeptat odborníka, co je pravda, a co naopak mýtus.

1. "Nemoc nelze léčit"

Podle doktora Iva Procházky, který je vedoucím AIDS poradny v Praze, lidé často nevědí o možnostech léčby. I když je nemoc stále nevyléčitelná, dá se její průběh výrazně potlačit a nakažení mohou žít v podstatě plnohodnotný život a dožít se vysokého věku. Když je nemoc diagnostikována v pětadvaceti, klidně si můžete užít i důchod.

2. "Můžu být diagnostikován hned po nakažení"

Dle slov doktora Procházky se lidé často domnívají, že je možné být vyšetřen hned po tom, co se nakazí. Což o to, vyšetřen může být člověk prakticky kdykoliv, ale diagnostikovat virus bezprostředně po nakažení možné není. Z vyšetření krve lze virus odhalit zhruba dva měsíce od nákazy, což se odvíjí od životního cyklu viru.

3. "Virus nakaženého člověka neúprosně zabije"

Onemocnění ke smrti může směřovat v případě, když je pozdě diagnostikováno. Procházka dále uvedl, že hlavní příčinou úmrtí v dnešní době nejsou infekce nebo nádory, ale kardiovaskulární choroby, jako u kohokoliv jiného. „Nejčastější příčinou úmrtí bývají infarkty,“ poznamenává Procházka a přináší zajímavé srovnání: „HIV pozitivní jsou náruživější kuřáci než HIV negativní. A infarkt dostávají častěji lidé, kteří kouří.“

4. "Dítě se může nakazit mateřským mlékem od své HIV pozitivní matky"

„Je tu jisté riziko, že se virus mateřským mlékem přenést dá. A to i v případě, když je žena léčena, což potlačuje riziko přenosu při nechráněném pohlavním styku,“ uvádí doktor Procházka.

5. "HIV pozitivní matka nakazí při porodu vždy i své dítě"

Podle Procházky je při porodu větší riziko přenosu než při kojení. Tedy v případě, že není žena úspěšně léčena. „Pokud se udělá profylaxe, tak riziko, že se narodí HIV pozitivní dítě, je někde kolem 1 %, možná ještě méně. Když se neudělá, je kolem 25 %,“ uvedl neúprosnou statistiku Procházka.

6. "Moderní medicína dokáže HIV 100 % vyléčit"

Kéž by. Ale se zatím nepodařilo.100 % vyléčit se nedá hodně chorob, ale je možné zmírnit jejich následky. „Vysoký krevní tlak, cukrovku,“ vyjmenovává nevyléčitelné nemoci doktor Procházka, „ale léčba těchto chorob může probíhat efektivně a lidé jsou s nimi schopni normálně žít.“

Zde nabízíme galerii slavných, kteří si museli vyslechnout krutou zprávu, že jsou HIV pozitivní:

A nebojte se přečíst toto: Freddie Mercury před 27 lety oznámil, že má AIDS. Zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes.

Podobné články

Doporučujeme

Další články