Proces s Annou Boleyn
Pokud jde o Annu Boleyn, většina historiků se shoduje, že se téměř jistě nedopustila obvinění, která proti ní byla vznesena. Nikdy se nepřiznala k žádnému provinění, důkazy proti ní byly slabé a zdá se velmi nepravděpodobné, že by ohrozila své postavení cizoložstvím nebo spiknutím s cílem poškodit krále, na jehož přízni tolik závisel její život.
Přesto byli Anna a Rochford shledáni vinnými podle obžaloby a Norfolk vynesl rozsudek: Oba měli být upáleni nebo popraveni podle přání krále. Dne 17. května bylo pět odsouzenců popraveno na kopci Tower Hill. Nad královnou se Jindřich nakonec „slitoval“ a povolal kata z Calais, aby mohla být sťata mečem a nikoli sekerou.
Tower
Ráno 19. května se na Tower Green shromáždil malý dav lidí, který sledoval Annu Boleyn – oděnou v tmavě šedých šatech a erminovém plášti, s vlasy zakrytými čelenkou přes bílý plátěný čepec – jak čeká na svůj poslední okamžik.
Po prosbě, aby jí bylo dovoleno promluvit k davu, Anna promluvila prostě: "Pánové, pokorně se zde podrobuji zákonu, jak mě zákon posoudil, a pokud jde o mé provinění, nikoho zde neobviňuji. Bůh je zná, odpouštím je Bohu a prosím ho, aby se nad mou duší smiloval." Nakonec prosila Ježíše Krista, aby "zachránil mého panovníka a pána krále, nejzbožnějšího, nejušlechtilejšího a nejmírnějšího knížete, který je, a aby nad vámi dlouho vládl".
Poprava
Rychlým úderem katova meče byla Anna Boleyn sťata. O necelých 24 hodin později byl Jindřich formálně zasnouben s Jane Seymourovou, vzali se asi 10 dní po popravě. Královna Jana sice porodila dlouho očekávaného syna, který v devíti letech nastoupil po Jindřichovi jako král Eduard VI., ale koneckonců to byla právě dcera Anny Boleyn, která později vládla Anglii více než 40 let jako nejslavnější tudorovský panovník: Alžběta I.
Zdroj: History, Wikipedia