fb pixel Díl II.: Založení říšské Luftwaffe: Bitva o Británii předznamenala pád dříve nepřekonatelného německého válečného letectva – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Založení říšské Luftwaffe: Bitva o Británii předznamenala pád dříve nepřekonatelného německého válečného letectva

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 146-1978-106-25 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5419089

26. února roku 1935 podepsal nacistický vůdce Adolf Hitler tajný dekret, kterým povolil založení říšské Luftwaffe jako třetí německé vojenské služby, jež se připojí k říšské armádě a námořnictvu. Ve stejném dekretu Hitler jmenoval vrchním velitelem nového německého letectva Hermanna Göringa, německého leteckého hrdinu z první světové války a vysoce postaveného nacistu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.2.2023, 09:00

Luftwaffe jako nástroj blitzkriegu

Luftwaffe byla nakonfigurována tak, aby sloužila jako klíčová součást německé bleskové války – smrtící vojenské strategie vyvinuté generálem Heinzem Guderianem. Když německé tankové divize pronikaly hluboko do nepřátelského území, smrtící střemhlavé bombardéry Luftwaffe decimovaly zásobovací a komunikační linie nepřítele a vyvolávaly paniku.

Do vypuknutí druhé světové války v září 1939 měla Luftwaffe operační sílu 1 000 stíhaček a 1 050 bombardérů. Po vypuknutí války nejprve padlo Polsko a poté Dánsko, Norsko, Holandsko, Belgie a Francie. Po kapitulaci Francie obrátilo Německo Luftwaffe proti Británii v naději, že zničí RAF v rámci příprav na plánované německé vylodění.

Bitva o Británii

V proslulé letecké bitvě známé jako bitva o Británii však letci RAF v přesile úspěšně vzdorovali Luftwaffe a spoléhali se na radarovou technologii, své nové, vysoce obratné letouny Spitfire a statečnost letců, včetně těch československých.

Na každé sestřelené britské letadlo připadaly dva zničené německé letouny. Tváří v tvář britskému odporu Hitler změnil strategii v bitvě o Británii, opustil své invazní plány a pokusil se bombardovat Londýn, aby se mu podrobil. V tomto tažení však Luftwaffe bránil nedostatek strategických bombardérů s dlouhým doletem a počátkem roku 1941 skončila bitva o Británii nacistickým neúspěchem.

Úpadek

Británie uštědřila Luftwaffe první porážku. Později téhož roku Hitler nařídil invazi do SSSR, která se po počátečních triumfech změnila v naprostou katastrofu. Zatímco Hitler tvrdošíjně bojoval s houževnatým odporem Ruska, vyčerpaná Luftwaffe tváří v tvář sílícím britským a americkým leteckým útokům neustále ztrácela vzdušnou převahu nad Evropou.

V době invaze v Normandii v Den D v červnu 1944 byla letecká flotila Luftwaffe pouhou kostrou svého dřívějšího já. Po porážce Německa byla Luftwaffe v roce 1946 rozpuštěna. Z období druhé světové války si němečtí piloti nárokují asi 70 tisíc leteckých vítězství, na druhé straně však bylo více než 75 tisíc letounů Luftwaffe zničeno nebo výrazně poškozeno.

Zdroj: History, wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články