fb pixel Díl II.: Rudolph Valentino: Smrt nejslavnějšího milovníka němé éry filmu vytvořila legendu o ženě v černém a rudé růži – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Rudolph Valentino: Smrt nejslavnějšího milovníka němé éry filmu vytvořila legendu o ženě v černém a rudé růži

Zdroj: The Blue Book of the Screen, Inc. - https://archive.org/stream/bluebookofscreen00unse#page/252/mode/2up, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43987689

23. srpen roku 1926 byl šokujícím dnem pro všechny příznivce němého filmu. Smrt tehdejšího idolu Rudolpha Valentina v brzkém věku 31 let vyvolala u jeho fanoušků až hysterický smutek. Během své krátké filmové kariéry si tento herec italského původu získal pověst archetypálního milovníka na stříbrném plátně.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.8.2023, 09:56

Po smrti

Po oznámení úmrtí Rudolpha Valentina na prasklý vřed byly hlášeny desítky pokusů o sebevraždu. Herečka Pola Negri, Valentinova poslední milenka, byla prý doslova bezútěšná. Desetitisíce lidí mu vzdaly hold u jeho otevřené rakve v New Yorku a přes sto tisíc truchlících lemovalo ulice před kostelem, kde se konaly pohřební obřady.

U rakve stáli na stráži čtyři fašisté, které měl údajně vyslat italský vůdce Benito Mussolini, ve skutečnosti se však jednalo o herce, kteří se za čestnou stráž fašistických černých košil pouze vydávali a najal je tiskový mluvčí Franka Campbella. 30. srpna se v kostele svatého Malachiáše na 49. ulici konal pohřeb, na který se dostavila řada hollywoodských celebrit, mezi nimi například Mary Pickford, Douglas Fairbanks a Gloria Swanson.

POLA

Pola Negri samu sebe jmenovala hlavní smuteční hostitelkou a mezi nádražím a kaplí několikrát údajně velice ochotně omdlela fotografům před jejich připravenými aparáty. Znovu se zhroutila v mdlobách u Valentinovy rakve, kde nechala nainstalovat mohutnou květinovou výzdobu s nápisem POLA.

Valentinovo tělo pak putovalo vlakem do Hollywoodu, kde bylo po dalším pohřbu uloženo k poslednímu odpočinku. 14. září se konal další pohřeb v kostele Dobrého pastýře. Poté byl konečně uložen do hrobky, kterou zesnulé hvězdě věnovala jeho přítelkyně June Mathis. Nešťastnou shodou okolností i ona následujícího roku zemřela a byla pohřbena ve vedlejší kryptě, kterou zakoupila pro sebe. Oba jsou dodnes pohřbeni v Hollywood Forever Cemetery, původním názvem Hollywood Memorial Park Cemetery.

Legenda

Každý rok v den výročí jeho smrti se u jeho hrobu zjevovala tajemná „dáma v černém“ a zanechávala u jeho hrobky vždy jen jednu rudou růži. Kolem této ženy v černém koluje mnoho mýtů, ačkoli se zdá, že první „žena v černém“ byla ve skutečnosti jen reklamním trikem, který v roce 1928 vymyslel Russel Birdwell. Současně žena jménem Ditra Flame tvrdila, že právě ona je původní ženou v černém.

Později se k této mystické postavě přidaly další, až nakonec existovalo několik desítek dam v černém. O totožnosti původní dámy v černém se stále vedou spory, ale nejpřesvědčivějším tvrzením je právě to, které předložila zmíněná Ditra Flame. Ta uvedla, že ji Valentino navštívil v nemocnici, když byla ve čtrnácti letech smrtelně nemocná, a přinesl jí červenou růži. Flame řekla, že se každoroční pouti držela po tři desetiletí a pak od této tradice upustila, neboť se začalo objevovat až příliš mnoho napodobitelů. Současnou ženou v černém, která navazuje na tradici, je filmová historička Karie Bible.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články