fb pixel Díl II.: Picassův obraz „Guernica“: Navrácení monumentálního díla do Španělska bylo symbolem obnovených demokratických hodnot v zemi – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Picassův obraz „Guernica“: Navrácení monumentálního díla do Španělska bylo symbolem obnovených demokratických hodnot v zemi

Zdroj: Papamanila - Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9469068

Picassův obraz Guernica patří k těm vůbec nejproslulejším dílům slavného španělského zakladatele kubismu. Jedná se o monumentální protiválečnou nástěnnou malbu, která se 10. září roku 1981 po čtyřech dekádách své existence slavnostně „vrátila“ zpět do Španělska, a to jako symbol obnovených demokratických hodnot a svobod v zemi.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.9.2022, 09:20

Picassova podmínka

Po válce se většina Picassových prací vrátila do Evropy – s výjimkou obrazu Guernica a jeho předběžných studií, které zůstaly v MoMA. Proč? Picasso rozhodl, že se obraz nebude moci vrátit Španělsku do doby, dokud nebudou v zemi obnoveny demokratické hodnoty a svobody.

Francisco Franco však vládl Španělsku jako diktátor po zbytek Picassova života a umělec se tak do své rodné země nikdy nevrátil, stejně tak se ani nedočkal podmíněného návratu svého obrazu Guernica. V roce 1967 sice Franco některé svobody obnovil a v roce 1968 se jeho vláda pokusila „obnovit“ Guernicu, Picasso přesto návrat obrazu odmítl a objasnil, že nebude vrácen, dokud nebude obnovena demokracie.

V roce 1973 Pablo Picasso zemřel ve Francii ve věku 91 let. O dva roky později zemřel také diktátor Franco a ve funkci španělského vůdce jej vystřídal král Juan Carlos I., který okamžitě zahájil přechod k demokracii.

Pokus o státní převrat

Španělsko poté vyzvalo k navrácení obrazu, ale odpor Picassových dědiců, kteří zpochybňovali demokratičnost Španělska, odložil návrat obrazu až do roku 1981. Ještě toho roku byla totiž dne 23. února budova parlamentu obsazena vojenskými a policejními jednotkami vedenými podplukovníkem Antoniem Tejerem, které zadržely poslance jako rukojmí.

Tento armádou zinscenovaný puč a pokus o státní převrat byl však tvrdě odsouzen králem, jenž v celonárodně vysílaném projevu odmítl násilí a vyslovil se pro demokracii, načež se vojáci stáhli zpět do kasáren. Až v tu chvíli uzrál čas na návrat Picassova monumentálního díla.

Symbol obnovených demokratických hodnot

Picassův bývalý právník tedy nakonec udělil souhlas s převodem obrazu zpět do rukou Španělska, pro které byl obraz původně vytvořen. 10. září roku 1981 dorazila Guernica pod přísnou ostrahou do Madridu. Obraz byl umístěn v nové přístavbě muzea Prado, jen dva bloky od španělského parlamentu, jenž byl dějištěm zmíněného neúspěšného převratu v únoru toho roku.

Návrat obrazu byl tehdy ve Španělsku oslavován jako symbol obnovených demokratických hodnot a svobod v zemi a jako morální podpora mladé španělské demokracie. V roce 1982 vzešla z voleb vítězně Španělská socialistická dělnická strana v čele s předsedou Felipem Gonzálezem. V témže roce pak Španělsko přistoupilo k NATO a v roce 1986 bylo přijato do Evropského společenství.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články