fb pixel
Vyhledávání

Díl II.: Na ječném poli nedaleko Paříže: Piloti Double Eagle II přežívali v letícím balonu na párcích v rohlíku a konzervovaných sardinkách

Zdroj: SDASM Archives - https://www.flickr.com/photos/sdasmarchives/5020826811/, No restrictions, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91424008

Psal se 17. srpen roku 1978, když byly znovu přepsány rekordy světového letectví. Balon Double Eagle II totiž toho dne dokončil první transatlantický let, a to když po 137 hodinách letu od startu z Presque Isle ve státě Maine přistál na ječném poli nedaleko Paříže. Balon naplněný heliem pilotovali Ben Abruzzo, Maxie Anderson a Larry Newman a během šestidenní odysey zdolali vzdálenost 5000 kilometrů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 19.8.2023, 09:23

Přelet Atlantiku

Double Eagle II se vznesl k oblakům 11. září roku 1978. Balon naplněný heliem během prvních čtyř dnů dobře a podle plánu postupoval a všichni tři piloti přežívali na párcích v rohlíku a sardinkách v konzervě. Jediné skutečné potíže během cesty nastaly dne 16. srpna, kdy atmosférické podmínky donutily Double Eagle II klesnout z výšky 6000 metrů na nebezpečných 1200 metrů.

Piloti však pohotově odhodili balastní materiál a brzy opět vystoupali do bezpečné výšky. Té noci dosáhli pobřeží Irska a 17. srpna přeletěli Anglii. Úspěšně se tak blížili k cíli, kterým bylo pole Le Bourget v Paříži, tedy místo, kde v roce 1927 přistál Charles Lindbergh po sólovém letu letadlem přes Atlantik.

Vzdušné polibky a přistání

Nad jižní Anglií se manželky pilotů v soukromém letadle přiblížily k balonu dokonce natolik, že mohly svým manželům přes okénka věnovat několik polibků. Balon Double Eagle II se koncem cesty mírně vychýlil z kurzu a 17. srpna těsně před soumrakem přistál poblíž vesnice Miserey, asi 80 kilometrů západně od Paříže.

Piloti Abruzzo, Anderson a Newman tak úspěšně dosáhli svého cíle. Jejich 137hodinový let stanovil nové rekordy v oblasti letectví. Američany přivítali rodinní příslušníci a jásající francouzští diváci, kteří se za jejich balonem a za slavnostním přistáním vydali svými automobily. Nejmladšímu z pilotů, Larrymu Newmanovi, bylo v době přistání 31 let.

Přelet Pacifiku

V roce 1981 Ben Abruzzo, Larry Newman, Ron Clark a Japonec Rocky Aoki ustanovili další rekord, když uskutečnili první transpacifický let z japonského Nagashimi do Mendocino National Forest v Kalifornii. V roce 1984 pak Američan Joe Kittinger uskutečnil samostatný transatlantický let balonem. V roce 1995 se zase americkému pilotovi Stevu Fossetovi podařilo uskutečnit samostatný přelet Pacifiku.

Jedna z posledních hranic balonového létání byla nakonec zdolána v roce 1999, kdy Švýcar Bertrand Piccard a Angličan Brian Jones uskutečnili první nonstop cestu kolem světa v hybridním balonu na helium a horký vzduch. Vzlétli ze švýcarských Alp, obletěli zeměkouli a přistáli v Egyptě, přičemž za 20 dní urazili více než 46 000 kilometrů. V roce 2002 pak americký dobrodruh Steve Fossett jako první člověk v historii obletěl svět v horkovzdušném balonu sám.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články