fb pixel Díl II.: Maďarské povstání Sověti potlačili brutálním způsobem: Ze země uprchlo téměř čtvrt milionu Maďarů – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Maďarské povstání Sověti potlačili brutálním způsobem: Ze země uprchlo téměř čtvrt milionu Maďarů

Zdroj: Unknown author - http://www.budapestcity.org/11-egyeb/utcak-terek/Moricz-Zsigmond-ter/index-hu.htm, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18863725

Spontánní národní povstání, které začalo 23. října roku 1956, bylo již 4. listopadu krutě potlačeno sovětskými tanky a vojsky. Maďarský premiér Imre Nagy, jenž se pokusil zemi vést k demokratičtějšímu politickému systému, byl zajat a o dva roky později popraven. Během povstání byly zabity a zraněny tisíce lidí a téměř čtvrt milionu Maďarů v souvislosti s brutálním zákrokem okupační moci uprchlo ze země.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.11.2022, 09:36

Ze země uprchlo téměř čtvrt milionu Maďarů

V důsledku brutálního sovětského zákroku zemřelo v bojích za svobodu a demokracii 2500 Maďarů a dalších minimálně 200 tisíc uprchlo ze země před útlakem okupační mocnosti. Sporadický ozbrojený odpor, stávky a masové zatýkání pokračovaly ještě několik měsíců poté a způsobily, že země byla značně hospodářsky destabilizovaná. Nečinnost Spojených států amerických rozhněvala a frustrovala mnoho Maďarů.

Je nutno podotknout, že mezi Spojenými státy a Sovětským svazem probíhala všudypřítomná studená válka a eskalace konfliktu byla možná v jakékoliv situaci a na jakémkoliv místě na planetě (Suez, Karibik atp.). Ačkoli Spojené státy snahu o demokratizaci v podrobených komunistických zemích podporovaly, bližší zapojení nepřipadalo v úvahu, neboť by se minimálně ze strany Sovětů jednalo o „zásah do vnitřních záležitostí Sovětského svazu“.

Reakce USA

Rozhlasové vysílání Hlasu Ameriky a projevy prezidenta Dwighta D. Eisenhowera a ministra zahraničí Johna Fostera Dullese naznačily, že Spojené státy podporují osvobození „porobených národů“ v komunistických zemích. V té době se do Spojených států dostalo přibližně 30 tisíc maďarských uprchlíků.

Zatímco se však na protestující demonstranty v Maďarsku valily sovětské tanky, Spojené státy neudělaly (a pravděpodobně ani nemohly udělat) nic jiného, než že vydaly veřejné prohlášení o soucitu s jejich osudem. Maďaři však nebyli prvním ani posledním národem, jenž se proti komunistickému režimu vzbouřil.

Pád komunismu

V roce 1953 došlo k východoněmeckému povstání a v roce 1956 následovalo povstání dělníků v Poznani. Maďarské povstání tedy bylo třetím velkým a násilně potlačeným konfliktem lidu s komunistickým režimem nebo přímo s okupační mocností v bývalých evropských satelitech SSSR.

János Kádár přijel v čele své promoskevské vlády na sovětských tancích do Budapešti 7. listopadu. Boje v hlavním městě trvaly až do 10. listopadu. Komunistický režim posléze držel Maďarsko ve svých spárech až do 23. října roku 1989, kdy byla uzákoněna změna ústavy – šlo o den výročí počátku maďarského povstání z roku 1956.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články