fb pixel Díl II.: Když se král rock’n’rollu objevil v The Ed Sullivan Show: Během Elvisova třetího vystoupení jej televizní cenzoři odmítli ukázat od pasu dolů – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Když se král rock’n’rollu objevil v The Ed Sullivan Show: Během Elvisova třetího vystoupení jej televizní cenzoři odmítli ukázat od pasu dolů

Zdroj: Photographer: Powell F. Krueger (died aged 94 on January 31, 2006), published by The Minneapolis Tribune - eBayfrontback, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37847793

Psalo se 9. září roku 1956, když se Elvis Presley poprvé objevil v proslulém varietním televizním programu s názvem „The Ed Sullivan Show“. Komediální show se na amerických obrazovkách objevovala od roku 1948 až do září 1971, kdy byla nahrazena CBS Sunday Night Movie. Celkově Presley v show u Eda Sullivana vystupoval třikrát, přičemž nechvalně známé je zejména Elvisovo třetí vystoupení, kdy jej televizní cenzoři odmítli na obrazovkách ukázat pod pás.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.9.2022, 11:07

Elvis od hlavy až k patě

Ve varietní show tehdy jednadvacetiletého Presleyho uvedl britský herec Charles Laughton, který tu noc Sullivana zastupoval, neboť se legendární moderátor doma zotavoval z vážné autonehody. Presley zahrál skladby „Don’t Be Cruel“, „Ready Teddy“ a „Hound Dog“ od Little Richarda.

Záběry byly k divákům vstřícné – mohli si zpěváka prohlédnout od hlavy až k patě, a to navzdory obavám z „vulgárního“ kmitání a kroucení jeho boků. Tu noc Presley rovněž zazpíval „Love Me Tender“ a podle Variety to bylo „poprvé v historii nahrávacího byznysu, kdy jedna deska dosáhla milionu prodejů ještě předtím, než byla vydána“.

Vulgarita Elvisova projevu

Presley, jenž byl oblečen v kostkované bundě, řekl publiku, že vystoupení v The Ed Sullivan Show bylo „pravděpodobně tou největší poctou, jaká se mu kdy v životě dostala“, načež zahájil své vystoupení písní „Don’t Be Cruel“. Poté poděkoval křičícím fanouškům a uvedl píseň Love Me Tender jako „zcela odlišnou od toho, co kdy udělali“.

„Když vystoupení skončilo, rodiče a kritici jako obvykle hodně marně reptali ohledně vulgarity tohoto podivného projevu, se kterým se již musí nějak počítat,“ napsal tehdy recenzent časopisu Time. To bylo dokonalým popisem Elvisova vlivu té doby – něco nového, svěžího, a především hodně drzého. Mládež šílela, dospělí kroutili hlavami.

Televizní cenzura

Mezi dalšími hosty té legendární noci byly zpěvačky Dorothy Sarnoff a Amru Sani. Dále také komediální počin z kvarteta The Vagabonds, stepařské duo a akrobat. Elvis v The Ed Sullivan Show vystoupil ještě dvakrát. Naposledy se tak stalo 6. ledna roku 1957, když zazpíval ve třech částech sedm písní, včetně gospelové „Peace in the Valley“. Tato epizoda se však stala nechvalně známou hlavně proto, že tehdejší televizní cenzoři odmítli ukázat Elvise pod pás.

Na konci svého pořadu však navzdory všemu Ed Sullivan nazval Presleyho „skutečně slušným a fajn klukem“. Poté ještě dodal: „Nikdy jsme v našem pořadu nezažili příjemnější zážitek, než jaký jsme zažili s vámi.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články