fb pixel
Vyhledávání

Díl I.: Úvodní bitva první světové války: Belgické Liège bylo nejsilněji opevněným místem v Evropě, Němci přes něj chtěli projít do Francie

Zdroj: Le Miroir - le Miroir numéro 38 page 11, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11977186

Psal se 5. srpen roku 1914, když německá armáda zahájila útok na město Liège v Belgii. Nejen že tím narušila neutralitu zmíněné země, ale rovněž vstoupila do první a úvodní bitvy tehdy největšího konfliktu v historii – první světové války.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.8.2022, 09:14

Počátek Velké války

Poté, co spáchal Gavrilo Princip sarajevský atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda, byl sled událostí již poměrně rychlý. Rakousko-Uhersko zaslalo Srbsku tzv. červencové ultimátum a posléze mu i vyhlásilo válku. Rusko začalo mobilizovat, Německo Rusku vyhlásilo válku a rovněž začalo mobilizovat.

Několik států vyhlásilo neutralitu, včetně například Nizozemska, Itálie, Norska, Švédska a Dánska. Neutrální však byla i Belgie, které 3. srpna zaslalo Německo ultimátum požadující souhlas s průchodem vojska. 4. srpna byla německá 1., 2. a 3. armáda (asi 34 divizí vojáků) v procesu „šikování“ na pravém křídle německých linií, připraveny k přesunu do Belgie.

Před branami Belgie

Celkem se podél belgických a francouzských hranic shromažďovalo sedm německých armád s celkovým počtem asi 1,5 milionu vojáků a bylo připraveno uskutečnit dlouhodobý Schlieffenův plán – rozsáhlý postup přes Belgii do Francie, který si tímto způsobem představoval bývalý německý náčelník generálního štábu Alfred von Schlieffen. Belgický král se proti německému úmyslu přejít přes Belgii silně ohradil. „Belgie je národ, nikoli silnice,“ řekl tehdy císaři Vilémovi II. a sám se postavil do čela belgické armády.

2. armáda, které velel polní maršál Karl von Bulow, byla pověřena dobytím města Liège, které je v principu jakousi „bránou“ do Belgie z Německa. Je postaveno na strmém 150metrovém svahu zvedajícím se od řeky Mázy a bráněno dvanácti těžce ozbrojenými pevnostmi – šesti na obou stranách řeky, táhnoucích se po obvodu asi padesáti kilometrů.

Nedobytné Liège?

Místo bylo mnohými považováno za nejsilněji opevněný bod v Evropě. Bulowowa 2. armáda, čítající asi 320 tisíc mužů, zahájila svůj útok na Liège a jeho obrannou posádku o 35 000 mužích 5. srpna. Z 2. armády bylo rovněž vyčleněno šest brigád, kterým velel Otto von Emmich, aby vytvořily jakousi speciální „armádu Máza“. Ta by otevřela cestu pro zbytek vojska.

Němci, přesvědčeni o snadném vítězství s nevelkým belgickým odporem, předpokládali, že Emmichovi muži by mohli velice rychle dobýt Liège, zatímco se zbytek jednotek stále shromažďoval. Ve skutečnosti se Belgičané od prvního okamžiku postavili Němcům na odpor a místo houževnatě bránili.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články