fb pixel Díl I.: Poprava Anny Boleyn: Král Jindřich VIII. byl přesvědčen, že ho Anna svedla pomocí čarodějnických praktik – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Poprava Anny Boleyn: Král Jindřich VIII. byl přesvědčen, že ho Anna svedla pomocí čarodějnických praktik

Zdroj: George Cruikshank - This image is available from the United States Library of Congress's, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10978638

Nechvalně proslulý příběh Anny Boleyn je jedním z těch vůbec nejtypičtějších pro období tudorovské Anglie v 16. století. Psal se totiž 19. květen roku 1536, když byla Anna Boleyn, druhá manželka krále Jindřicha VIII., popravena. Obviněna byla z cizoložství, incestu a spiknutí proti králi.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.5.2023, 16:45

Kateřina Aragonská

Král Jindřich se do Anny Boleyn zamiloval v polovině 20. let 15. století, kdy se vrátila ze služby u francouzského dvora a stala se dvorní dámou jeho první manželky Kateřiny Aragonské. Tmavovlasá Anna s olivovou pletí a dlouhým elegantním krkem prý nebyla nijak velká krasavice, ale krále zjevně okouzlila.

Protože Kateřina nezplodila mužského dědice, přenesl Jindřich své naděje na budoucí pokračování královské linie na Annu a rozhodl se dosáhnout rozvodu nebo anulování svého dosavadního manželství, aby se s Annou mohl oženit. Zatímco rádci pracovali na tom, co se později stalo známým jako "králova velká záležitost", se šest let Jindřich a Anna sami sobě vzájemně dvořili – nejprve diskrétně, poté otevřeně – čímž nepřímo ohrožovali Kateřinu a její mocné spojence, včetně jejího synovce, císaře Karla V.

Anglická reformace a Jana Seymour

V roce 1532 získal nad královskou radou kontrolu protřelý a bezohledný Thomas Cromwell, který zosnoval odvážnou revoluci – „rozchod“ s katolickou církví a Jindřichovo dosazení do funkce nejvyšší hlavy anglikánské církve. Mnozí nešťastní Britové z toho vinili Annu, která sympatizovala s protestantskými reformátory v Anglii ještě předtím, než se proti ní obrátil neústupný odpor církve.

Při korunovaci královny Anny v červnu 1533 byla již téměř v šestém měsíci těhotenství a v září se jí narodila dcera Alžběta, nikoli tolik vytoužený mužský dědic. Později se jí narodily dvě mrtvé děti a v lednu 1536 potratila, plod se zdál být mužského pohlaví. V té době se Annin vztah s Jindřichem zhoršil a on si vyhlédl její dvorní dámu, skromnou Janu Seymour.

Král sveden čarodějnictvím?

Po Annině posledním potracení a smrti Kateřiny v témže měsíci se začaly šířit zvěsti, že se Jindřich chce Anny zbavit, aby se mohl oženit s Janou. Kdyby se pokusil anulovat své druhé manželství ještě za Kateřinina života, vyvolalo by to spekulace, že jeho první manželství bylo přece jen „platné“.

Jindřich byl zřejmě přesvědčen, že ho Anna svedla čarodějnictvím, a také řekl Cromwellovi, bývalému spojenci Anny Boleyn, jenž byl nyní jejím soupeřem v boji o moc na Jindřichově dvoře, že chce podniknout kroky k nápravě vztahů s císařem Karlem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články