fb pixel
Vyhledávání

Díl I.: Mahátma Gándhí bojoval za nezávislost Indie: Značnou část života strávil ve vězení

Zdroj: Unknown author - https://www.news18.com/photogallery/india/mahatma-gandhi-100-rare-photos-you-must-see-1645549-12.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=169936

Psal se 30. leden roku 1948, když byl politický a duchovní vůdce indického hnutí za nezávislost Móhandás Karamčand Gándhí v Dillí zavražděn hinduistickým extremistou Nathuramem Godseem. Gándhí je znám ve světě pod přízviskem Mahátma, což znamená „Velký duch“. V Indii je pak neformálně nazýván jako „Otec národa“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 28.1.2023, 15:34

Móhandás Karamčand Gándhí

Gándhí se narodil jako syn indického úředníka v roce 1869, jeho matka byla hluboce věřící višnuistka a brzy svého syna zasvětila do džinismu, morálně přísného indického náboženství, které prosazovalo nenásilí.

Gándhí byl nevýrazným studentem, ale v roce 1888 dostal příležitost studovat práva v Anglii. V roce 1891 se vrátil do Indie, ale když se mu nepodařilo najít pravidelnou práci právníka, přijal v roce 1893 roční smlouvu v Jižní Africe.

Jihoafrická republika

Usadil se v Natalu, kde byl vystaven rasismu a jihoafrickým zákonům, které omezovaly práva indických dělníků. Gándhí později vzpomínal na jeden z incidentů, kdy byl vyveden z vlakového kupé první třídy a vyhozen z vlaku, jako na „okamžik pravdy“.

Od té chvíle se rozhodl bojovat proti nespravedlnosti a bránit svá práva jako člověk a jako Ind. Když mu vypršela smlouva, spontánně se rozhodl zůstat v Jihoafrické republice a zahájil kampaň proti zákonům, které by zbavily Indy volebního práva.

Založil Natalský indický kongres a upozornil mezinárodní společenství na těžkou situaci Indů v Jihoafrické republice. V roce 1906 se transvaalská vláda snažila dále omezit práva Indů a Gándhí zorganizoval svou první kampaň satjágrahy neboli masové občanské neposlušnosti.

Indické hnutí za nezávislost

Po sedmi letech protestů vyjednal s jihoafrickou vládou kompromisní dohodu. V roce 1914 se Gándhí vrátil do Indie a žil abstinentním a duchovním životem na okraji indické politiky. V první světové válce podporoval Velkou Británii, ale v roce 1919 zahájil novou satjágrahu na protest proti britskému povinnému odvodu Indů do armády.

Na jeho výzvu k protestu reagovaly statisíce lidí a v roce 1920 se stal vůdcem indického hnutí za nezávislost. Reorganizoval Indický národní kongres jako politickou sílu a zahájil masivní bojkot britského zboží, služeb a institucí v Indii.

Když pak v roce 1922 vypukly násilnosti, náhle satjágrahu odvolal. O měsíc později byl zatčen britskými úřady za pobuřování, shledán vinným a uvězněn. Po svém propuštění v roce 1924 vedl dlouhý půst na protest proti hinduisticko-muslimskému násilí.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články