fb pixel Díl I.: Bitva tisíce mrtvých: „Divoši se vždy zlomí a ustoupí,“ prohlásil generál St. Clair a dovedl své muže do náručí rozzuřených indiánů – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Bitva tisíce mrtvých: „Divoši se vždy zlomí a ustoupí,“ prohlásil generál St. Clair a dovedl své muže do náručí rozzuřených indiánů

Zdroj: Charles Willson Peale - File:ArthurStClairOfficialPortrait.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9037114

St. Clairova porážka, bitva u řeky Wabash nebo také bitva tisíce mrtvých. K proslulému střetnutí mezi americkými indiány a armádou Spojených států amerických došlo 4. listopadu roku 1791. Toho dne se konfederace několika domorodých kmenů, která se zformovala, aby se postavila koloniální expanzi do své historické domoviny, úspěšně a drtivě postavila velkému kontingentu amerických vojáků u řeky Wabash v západním Ohiu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.11.2023, 11:16

Bitva u řeky Wabash

Tento jednostranný střet, známý jako bitva u řeky Wabash nebo také St. Clairova porážka, byl největším vítězstvím, které kdy původní obyvatelé Ameriky, indiáni, nad Spojenými státy zaznamenali, navíc s mnohem větším počtem obětí než v bitvě u Little Bighornu. V souvislosti s neblahým výkonem a zdrcujícím výsledkem šlo také o podnět k zásadní revizi americké armády.

Přijetím Severozápadního nařízení v roce 1787 zahájily nově nezávislé Spojené státy rané období expanze na západ do zemí obývaných kmeny Šavanů, Miamiů, Lenapů, Wyandotů a dalšími kmeny z oblasti Velkých jezer.

Konfederace domorodců

Tyto kmeny se tak spojily v boji proti invazi a v roce 1790 odrazily útok poblíž dnešního Fort Wayne v Indianě, při němž zahynulo 183 amerických vojáků. To přimělo Spojené státy, aby v následujícím roce shromáždily ještě větší síly.

Pod vedením generálmajora Arthura St. Claira, guvernéra Severozápadního teritoria a veterána revoluční války, vyrazily americké jednotky v září 1791 z dnešního Cincinnati na sever s pokynem zřídit řadu vojenských stanovišť a udeřit na své protivníky „s velkou přísností“. Od počátku se potýkaly s problémy a první den postoupily pouze o necelé dva kilometry.

Arthur St. Clair

Nezkušení, s nedostatkem zásob a za stále vlhčího a mrazivého počasí desítky mužů dezertovaly a další byli propuštěni. Přesto si St. Clair zachoval sebedůvěru a prohlásil, že „divoši, jsou-li násilně napadeni, se vždy zlomí a ustoupí. A když se jednou zlomí, kvůli nedostatku disciplíny se již nikdy nesejdou“.

Vysokým egem a špatným úsudkem oplýval tehdejší generálmajor St. Clair. V té chvíli nevěděl, že své muže vede ke smrti, k masakru a k největšímu indiánskému vítězství.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články