fb pixel Díl I.: Bankrot společnosti Enron Corporation: Jeden z největších podnikových podvodů v historii Spojených států amerických – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Bankrot společnosti Enron Corporation: Jeden z největších podnikových podvodů v historii Spojených států amerických

Zdroj: Alex - originally posted to Flickr as Enron Complex, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4565929

2. prosince roku 2001 podala společnost Enron Corporation u newyorského soudu žádost o bankrot podle kapitoly 11, což následně vyvolalo jeden z největších podnikových skandálů v historii USA. Enron Corporation zaměstnávala 22 tisíc lidí a v 90. letech byla vzorem moderní silné společnosti. Ke konci roku 2001 se ovšem v účetnictví společnosti našla zásadní pochybení a podvody.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 2.12.2022, 14:48

Enron Corporation

Společnost Enron, která obchodovala s energiemi a sídlila v texaském Houstonu, vznikla v roce 1985 sloučením dvou plynárenských společností – Houston Natural Gas a Internorth. Pod vedením předsedy představenstva a generálního ředitele Kennetha Laye se Enron dostal až na sedmé místo v žebříčku 500 největších amerických společností časopisu Fortune.

Od 90. let akcie společnosti zaznamenávaly stabilní, neustálý růst a Enron Corporation se tak stala vzorem moderní silné společnosti. Z původních asi 10 miliard dolarů aktiv dosáhla v roce 2000 hodnoty 65,5 miliard dolarů.

Nejinovativnější společnost Ameriky

Časopis Fortune ji šestkrát za sebou jmenoval „nejinovativnější společností Ameriky“. V roce 2000 zaměstnávala společnost 21 tisíc lidí a vykazovala tržby ve výši 111 miliard dolarů. V následujícím roce však cena akcií Enronu začala dramaticky klesat z necelých 91 dolarů v srpnu 2000 až na 0,26 dolaru k 30. listopadu roku 2001.

S poklesem ceny Lay prodal velké množství svých akcií Enronu, ale současně povzbuzoval zaměstnance k nákupu dalších akcií společnosti a ujišťoval je, že se společnost zotavuje. Zaměstnanci viděli, jak jejich penzijní úspory mizí, protože cena akcií Enronu stále klesala.

Bankrot

Poté, co jiná energetická společnost, Dynegy, koncem listopadu zrušila plánovaný odkup v hodnotě 8,4 miliardy dolarů, Enron vyhlásil bankrot. Do konce roku stál krach společnosti Enron investory miliardy dolarů, zrušil přibližně 5 600 pracovních míst a zlikvidoval penzijní plány v hodnotě téměř 2,1 miliardy dolarů.

Bankrot společnost oznámila oficiálně 25. ledna v roce 2002. Zaměstnanci byli propuštěni a hodnota akcií klesla na naprosté minimum. Od roku 2007 se společnost jmenuje Enron Creditors Recovery Corporation a jedná se o obdobu společnosti v likvidaci, snažící se o uspokojení věřitelů, o což se v současnosti stará asi 40 lidí.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články