Díky Bohu! Schválený kontroverzní článek 13 o autorském právu udělil memes výjimku – G.cz
Vyhledávání

Díky Bohu! Schválený kontroverzní článek 13 o autorském právu udělil memes výjimku

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kdo v posledních dnech navštívil internet, se nemohl vyhnout varování o tzv. Směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, která podle má předkladatelů zajistit větší ochranu duševního vlastnictví na síti. Kritici (a že jich není málo) směrnici vyčítají, že dojde k postupné cenzuře internetového obsahu. Dokument, který včera večer schválili evropští poslanci, naštěstí nepostihuje největší vynález jednadvacátého století – memes.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 27.3.2019, 15:23

Celá generace si může oddechnout

Prostí uživatelé internetu i velké webové stránky proti přijetí směrnice vydatně protestovali – kromě demonstrací ve všech větších evropských městech došlo minulý čtvrtek dokonce k protestnímu vypnutí české verze populární encyklopedie Wikipedie. Největší kritiku si vysloužily dva články schváleného dokumentu, jmenovitě se jedná o článek 11 a 13, z nichž ten druhý se proslavil jako "ten, který zabije memes". Jak se ukázalo, nebyla to tak úplně pravda. A celá jedna generace si tak může zatím zhluboka oddechnout – nebojte, vaše oblíbené vtipné obrázky vám nikdo nevezme.

Podle článku 13, který byl v poslední verzi textu přečíslován na článek 17, budou velké technologické společnosti zodpovědné za materiál umístěný na jejich stránkách bez autorských práv. I přesto, že tyto společnosti již dnes pravidelně odstraňují tato díla (například písně na YouTube), pod novou směrnicí by provozovatelům stránek hrozil mnohonásobně větší postih. Původně se myslelo, že memes, které jsou velice často založené na scénách ze slavných filmů, (vzpomeňme na křičícího Johna Goodmana z Big Lebowského či zdrceného Hitlera z Pádu třetí říše) budou pod novou směrnicí zakázané, jelikož využívají cizí díla, na něž autoři memů nemají autorská práva. Nicméně na počátku roku došlo ke změnám v textu článku 13 (který byl přečíslován na článek 17), jež udělují memes a animacím ve formátu GIF výjimku. Britská europoslankyně Mary Honeyball vysvětlila, že "směrnice nikdy neměla v úmyslu zastavit memes a mashupy, neboť s nimi nejsou žádné problémy".

Tady se podívejte na memes na téma článku 13:

Pozor na automatiku!

Zdá se tedy, že i přes zpřísnění kontroly obsahu na internetu, se zatím o memes bát nemusíme. Ozývají se však varovné hlasy, že některé stránky budou pravděpodobně beztak memes blokovat, jelikož jejich automatické systémy hledající díla bez autorských práv, mohou chybně vyhodnotit meme jako soubor porušující novou směrnici.

A tady si přečtěte 10 zajímavostí o modré pilulce, která vás postaví nejen na nohy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články