fb pixel Dezinformované Česko: Devatero největších blábolů, které naši občané opakují pořád dokola – G.cz
Vyhledávání

Dezinformované Česko: Devatero největších blábolů, které naši občané opakují pořád dokola

Zdroj: Prodimedia

Kvůli aktuální situaci na naší dezinformační scéně jsme svědky neustálých recyklací v podobě šíření bludů a nesmyslů. Stačí jen vyměnit muslimy nebo Romy za Ukrajince a nový „zaručeně pravý“ příběh je na světě. Pojďme si připomenout ty nejotřelejší a nejrecyklovanější z nich, které nejsou pravda.

Martin Miko
Martin Miko 11.5.2022, 17:00

Václav Havel nikdy nepoužil termín humanitární bombardování

Stokrát opakovaný nesmysl se podle dezinformátorů stává „pravdou“. Na konci 90. let se v médiích v rámci války v Kosovu objevoval ironický oxymorón humanitární bombardování, který bývá neustále připisován bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Ten ale nikdy nic takového neřekl, jak jsme v minulosti vymysleli v samostatném článku.

Žiletky v tobogánu

Podle městských legend se desítky let mezi lidmi vypráví historka o tom, že „kdosi“ na tobogánech umisťuje žiletky, které vás pak mohou pořezat nebo vás dokonce zabít. Za vším vždycky mají stát lidé, kteří jsou aktuálně terčem české nenávisti. Někdy to jsou Romové, jindy zase Rusové nebo Arabové. Jedná se samozřejmě o holý nesmysl, který se nikdy nestal. Nikdo navíc ani nedokázal vysvětlit, jakým způsobem by byla žiletka v tobogánu instalována.

Injekční stříkačka v tramvaji nebo kině

Jeden z nejotřepanějších hoaxů, který koluje naší zemí už dlouhé desítky let. Narkomani a další pochybné existence nakažené žloutenkou typu C nebo HIV navštěvují kina a MHD a naschvál zabodávají do sedaček infikované injekční stříkačky s cílem šířit nemoci. Občas bývá součástí i lísteček s nápisem „Vítej v klubu AIDS“.

Někdo dostává někde něco zdarma

Tyhle historky jsme si na internetu už mohli přečíst tisíckrát. Romové dostávali v minulosti zadarmo léky nebo máslo. Stačilo jim k tomu předložit úřední listinu ze sociálky. Nyní vše zadarmo dostávají pro změnu uprchlíci z Ukrajiny a vše samozřejmě na pokyny vlády. Ne, nic takového se neděje. Lidé vše samozřejmě bez ověření bezmyšlenkovitě sdílí a neřeší podrobnosti.

Z Teplic se stane islámské město

Není to tak dávno, kdy Okamurové, Konvičkové a další prorokovali Teplicím islámskou budoucnost. Ve své době totiž byly severočeské Teplice plné lázeňských hostů z Kuvajtu a dalších arabských zemí. Pronajímali si zde automobily a byty a trávili zde někdy i půl roku z roku. Jenže to se následně kvůli covidu a dalším problémům časem omezilo. V dobách své největší „slávy“ se však na protiimigrační politice vezlo hned několik stran a hnutí, včetně SPD.

Fašista židovského původu Zelenskyj

Internetem kolují fotografie, které mají dokazovat, že je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neonacista a fašista. Ve skutečnosti se jedná o fake, který šíří i mnoho českých dezinformátorů. Prezident Ukrajiny se narodil do židovské rodiny, takže moc nedává smysl, že by byl neonacistou, nemyslíte?

Fáma o smrti Martina Šmída

Při policejním zásahu proti studentské demonstraci 17. listopadu 1989 měl podle zpráv zemřít student Martin Šmíd. Tuto zprávu měla šířit vrátná Drahomíra Dražská, která pracovala na vysokoškolských kolejích v Praze. Ve skutečnosti se jednalo o poplašnou zprávu, která přispěla k pádu komunistického režimu v Československu.

A zase to očkování...

České biomatky šíří dlouhá léta všemožné verze dezinformací a výmyslů o škodlivosti očkování a ty stejné příběhy se pokoušejí „napasovat“ na všechny známé choroby a nemoci. Zatímco v minulosti se jednalo o tetanus nebo spalničky, tak v posledních dvou letech šlo samozřejmě o covid-19. Celkově okolo koronavirového onemocnění vzniklo snad nejvíce dezinformací v historii.

Je Rusko velmoc?

Dlouhodobě v naší zemi panuje u některých jedinců veřejné mínění o tom, že Rusko je vyspělá země, kde se mají lidé dobře. Nízká úroveň vzdělání, malá průměrná délka života a slabé HDP však naznačují naprostý opak. Proč myslíte, že chtějí lidé z Ruska k nám do Evropy, a proč tomu není naopak? Průpovídky o ruském ráji jsou naprostý nesmysl, kterému nemůže nikdo normální věřit. Například průměrná mzda se zde pohybuje okolo 15 tisíc korun.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dezinformace

https://manipulatori.cz/vymysleny-citat-o-humanitarnim-bombardovani-vs-pravda-milose-zemana-svolil-s-prelety-vojenskych-letadel-v-ramci-bombardovani-jugoslavie/

https://www.idnes.cz/xman/styl/ziletky-na-toboganu-aneb-nejznamejsi-mestske-legendy.A120524_041121_xman-styl_fro

https://ockovani.praha.eu/kategorie/myty-o-ockovani/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekonomika_Ruska

Podobné články

Doporučujeme

Další články