fb pixel Dexter se vrací! Vrah lovící vrahy dostane novou sérii o deseti epizodách – G.cz
Vyhledávání

Dexter se vrací! Vrah lovící vrahy dostane novou sérii o deseti epizodách

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Dexter se ještě jednou vrátí ke svému řemeslu (možná) a hlavně na vaše obrazovky. Kultovní seriálový vrah, který své "záliby" využívá k chytání jiných vrahů, dostane ještě jednu sérii o deseti epizodách. Potvrdila to televize Showtime, která nové díly natočí. S kultovním seriálem je svázán samozřejmě i představitel Dextera Michael C. Hall, který za roli v roce 2010 získal Zlatý Glóbus.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.10.2020, 13:00

Dexter je zpět!

Quality TV je věc, kterou dnes chápeme jako seriálový standard. Když ale příběhy na pokračování z televizní produkce začínaly, bylo to jako zjevení. Žádné papundeklové dekorace, žádné nesmyslné příběhové linky, neznámé herecké tváře bez špetky talentu. Televizní diváci najednou dostávali v podstatě filmové, kvalitně napsané příběhy, jen rozdělené do několika dlouhých epizod, navíc znatelně vymazlené štědrým rozpočtem. Průkopníkem tohoto trendu byla už koncem 90. let HBO s legendární Rodinou Sopránů, opravdový boom nastal někdy mezi lety 2004 až 2006, kdy už tzv. pořádné seriály točily i jiné placené televize. A tak vznikl například Dexter.

Kultovní seriál o sociopatovi s touhou vraždit, který ve dne pracuje na pitevně a v noci loví, no, jiné sociopaty s touhou vraždit, odstartoval v roce 2006, měl šest sérií a byl jedním z největších seriálových hitů své doby, a to dokonce i v Česku, kde si získal silnou fanouškovskou základnu. Kriminálky totiž frčí, tahle navíc měla zajímavý námět, vynikající obsazení, kvalitní scénář a po celou dobu těch šesti sezón tvůrci skvěle budovali napětí. O to větší pak bylo zklamání z toho, jak to s Dexterem dopadlo, kterýžto závěr bývá od té doby filmovými fanoušky zařazován mezi nejhorší seriálové konce v historii televize.

Pozor, nyní přichází spoilery

Jak skončí Dexter, o tom se mezi příznivci seriálu hovořilo zdlouhavě a vášnivě. Existovalo několik variant, včetně třeba té, že se ukáže, že celý seriál tvoří flashbacky Dextera čekajícího v cele smrti na popravu a vzpomínajícího na svůj život. I to by snad bylo lepší, než jak to nakonec dopadlo - Dexter, který chtěl se svou milou Hannah a synem Harrisonem začít nový život v Argentině, zjistí, že jeho nevlastní sestra Debra je v nemocnici po napadení jiným sériovým vrahem a v důsledku zranění je z ní v podstatě zelenina závislá na přístrojích. Dexter tedy Hannah a Harrisona ukryje, Debru odpojí, její tělo unese a vypraví se na loď, která ztroskotá. Hannah, Harrison a vůbec všichni zůstanou v přesvědčení, že Dexter je mrtvý. Hlavní hrdina ale smrt jen nafingoval a ve skutečnosti žije v Oregonu pod falešnou identitou. Víte, co je to tzv. lazy writing? Ne? No, tak přesně tohle.

Konec spoilerů!

Ať už se vám závěr Dextera líbil, nebo ne, asi vás bude zajímat, že to, zdá se, vlastně až takový závěr nebyl. Americká televize Showtime totiž potvrdila, že natočí zbrusu novou sezónu o deseti epizodách, v nichž se opět vrátí i Michael C. Hall. Natáčet se začne na začátku roku 2021 a premiéra nových dílů je zatím plánovaná rok na to. O čem přesně epizody budou, zda navážou tam, kde Dexter skončil, nebo půjde třeba o spin-offy, tedy rozšíření původní story, to se zatím neví. Ví se jen to, že Hall a tvůrce seriálu Clyde Phillips, který se rovněž vrátí, našli "originální způsob, jak Dexterův příběh pro diváky znovu oživit, aby to dávalo smysl". Dobrá tedy!

Hlavním hrdinou seriálu Dexter je Dexter Morgan (Michael C. Hall, který za tuto roli v roce 2010 obdržel Zlatý glóbus), forenzní expert u miamské policie. Ve dne vraždy vyšetřuje a v noci je páchá. Dexter se však řídí přísným etickým kodexem, který je jak jeho spásou, tak i celoživotním břemenem. Dexter, rozpolcený mezi nutkáním zabíjet a touhou po skutečném štěstí, žije v hlubokém konfliktu se světem i se sebou samým. Ve čtyřech letech osiřel a nese si s sebou traumatické tajemství. Byl adoptován policejním důstojníkem, který odhalil Dexterovy vražedné sklony a naučil syna ventilovat hrůznou touhu po lidské krvi konstruktivním způsobem – zabíjením zločinců, kteří buď stojí nad zákonem, nebo se jim podařilo proklouznout spravedlnosti. Jeho jedinou opravdu blízkou osobou je jeho adoptivní sestra Debra (Jennifer Carpenter), ale ani ta nemá o Dexterově dvojím životě ani ponětí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články