fb pixel Desatero pražských vltavských ostrůvků – G.cz
Vyhledávání

Desatero pražských vltavských ostrůvků

Praha s ostrovy netroškaří. Kolik jich znáte vy?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 16.5.2016, 08:45

1. Císařská louka, Praha 4

Předtím, než se část hlíny vytěžila, byla Císařská louka (anebo také můžeme říct "Královská louka") širokým břehem, kde se konaly řady sportovních akcí a závodů. Proběhla zde např. roku 1297 korunovace Václava II. a dokonce se zde rýžovalo i zlato. Dnes je zde sportoviště, restaurace a kotviště menších lodí.

2. Kampa, Praha 1

De facto dnes už Kampa ostrovem není, protože je přístupná z pevniny po suché zemi a není k tomu potřeba ani mostu. Ale nezmínit ji, to by bylo pro Pražáky fiasko. Od Malé strany Kampu odděluje mlýnská strouha Čertovka. Dřív byla Kampa prostě "Ostrovem", ale říká se jí i České Benátky. O Kampě víme z historických pramenů už od roku 1169. V průběhu staletí na něm vyrostly zahrady, bylo postaveno několik mlýnů a až po 2. světové válce byla Kampa upravena na veřejný park.

3. Střelecký ostrov, Praha 1

S městem propojen mostem Legií patří Střelecký ostrov pod Staré město a jako jeden z mála je přírodního charakteru a má za sebou bohatou historii. Říkalo se mu Trávník, také Malý ostrov, Hořejší ostrov nebo ještě originálněji - Malé Benátky. Za Karla IV. se tu cvičili střelci s lukem i kuší. Budova, kterou dnes můžeme na ostrově vidět, má základ už v 18.století, kdy po požáru své střelnice pražský spolek ostrostřelců nechal postavit zděnou empírovou budovu i s hostincem. Kvůli záplavám, které Střelecký ostrov nemíjí, už byla mnohokrát rekonstruována.

4. Slovanský ostrov, Praha 1

Díky paláci Žofín je v Praze Slovanský ostrov nepřehlédnutelný - táhne se podél Masarykova nábřeží a je mezi Jiráskovým a mostem Legií. Vznikl kolem 17. století z nánosů půdy, ve velkém jeho tvorbě pomohla přítomnost mlýnů. Říkalo se mu Engelův ostrov, Barvířův (kvůli původnímu majiteli, barvíři kůží Saengerovi, který ho vlastnil od roku 1817) a my ho všichni dobře známe jako Žofín. Je centrem pražského kulturního dění - a v létě sem táhneme zejména kvůli šlapadlům.

5. Dětský ostrov, Praha 5

Nebo také Židovský, Maltézský, Funkovský a také Hyršův. V minulosti byl prodloužen kvůli výstavbě plavební komory. Dnes je ostrov známý pro svá dětská hřiště, skate park a další sportovní plochy. Nemůžete ho nepoznat díky severní špici, na které stojí socha Vltavy.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články