fb pixel Deprese se možná budou léčit pomocí silného halucinogenu, Britové začínají testovat v lednu – G.cz
Vyhledávání

Deprese se možná budou léčit pomocí silného halucinogenu, Britové začínají testovat v lednu

Zdroj: Instagram.com - Shantium

Britské úřady vydaly povolení společnosti Small Pharma, která chce testovat pozitivní vliv silného halucinogenu DMT na pacienty s klinickou depresí. Vědci věří, že ve spojení s terapií by mohli v krátkém čase ulevit i těm nejtěžším případům.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.12.2020, 12:31

Nejsou drogy jako drogy

Nejrůznější lékařské a vědecké týmy koketovaly a koketují s užitím drog při léčbě psychických i fyzických problémů. V USA se testuje, jestli MDMA může pomoci se závislostí na jiných substancích, cannabis se aplikuje lidem s epilepsií, PTSD nebo chronickými bolestmi a LSD by zase mohlo pomoci lidem se zvládáním bolesti. Látka na bázi ketaminu se ve formě nosního spreje používá proti depresím, psilocybin, aktivní látka “magických houbiček” také.

Ta deprese je extrémně zajímavá, protože právě té se věnuje vědecký tým britské společnosti Small Pharma. Ta si udělala jméno na lécích, které mají pomáhat duševnímu zdraví. Ve spolupráci s Imperial College London se teď pustila do práce s DMT, tedy dimethyltryptaminem, pravděpodobně nejsilnějším halucinogenem na téhle planetě. Proč? Chtějí s jeho pomocí léčit depresi. A britské úřady už jim odkleply povolení ke klinickým testům.

DMT vs. deprese

“Vzít si takovou drogu před terapií, to je jako zatřást se sněhovou koulí,” vysvětluje Carol Routledge, šéfka výzkumu společnosti Small Pharma. “Psychedelika totálně zpřetrhají a sežvýkají vaše myšlenkové procesy. A terapeut vám je pak pomůže poskládat znovu a lépe. Domníváme se, že podobná léčba by mohla pomoci pacientů s klinickými depresemi, ale i stresem nebo PTSD.”

Tohle není nějak extra převratná myšlenka. DMT se vyskytuje například v ayahuasce, což je hořký nápoj, který se používá při šamanských rituálech. Pokud vám chce šaman doopravdy pomoci, může být takový rituál mocným nástrojem, bohužel příliš často vám ten někdo hustí do hlavy věci o aurách a o tom, že musíte zaplatit několik tisíc za další seminář.

Podle výzkumníků ze Small Pharma je hlavní výhodou dimethyltryptaminu rychlost. “S psilocybinem taková sezení zabrala celý den,” dodává CEO společnosti Peter Rands. “S DMT se dá celý proces zvládnout za dvě hodiny."

Některé kapacity oboru jsou ale trochu skeptické. Například Amanda Feilding, ředitelka organizace Beckley Foundation, která zkoumá psychotropní látky, říká, že DMT nemá v oblibě. “Je to mnohem silnější a prudší látka než třeba psilocybin nebo třeba LSD, při kterých spíš máte pocit, že ve vás něco rozkvétá. DMT spouští extrémně silný trip, při kterém lidé často vídají entity. Bytosti, které se jim zdají reálné,” vysvětluje.

Britské úřady už ale výzkum odklepli a začíná se v listopadu. Nejdřív se látka podá šestatřiceti zdravým dobrovolníkům a se získanými daty se pak přejde k pacientům s klinickou depresí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články