Den, kdy se ulevilo celé Evropě: 8. květen 1945 v 10 historických fotografiích a kresbách – G.cz
Vyhledávání

Den, kdy se ulevilo celé Evropě: 8. květen 1945 v 10 historických fotografiích a kresbách

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Datum 8. května roku 1945 je z historického hlediska velkou úlevou pro celou Evropu. Formálně se totiž jedná o poslední den druhé světové války. Dodnes se slaví celosvětově, v české historii se ale datum i oficiální název speciálního dne několikrát měnili...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.5.2019, 08:54

Tak osm, nebo devět?

V době, kdy bezpodmínečná kapitulace německých vojenských sil nabyla platnosti, tedy 8. května ve 23:01 SEČ část světa jásala, na území tehdejšího Československa se však stále bojovalo. Osvoboditelské ruské tanky dorazily do Prahy až ráno následujícího dne, tedy 9. května, a především proto se na datu státního svátku nemohli tehdejší političtí představitelé shodnout.

Zprvu se jako směrodatný jevil fakt, že Sovětský svaz vyhlásil 9. květen Dnem vítězství nad fašismem. Od listopadu 1951 tedy tehdejší ČSR slavila také 9. květen jako Den osvobození Československa Sovětskou armádou.

První změna přišla až po sametové revoluci, kdy se v květnu 1990 nejprve upravil název na Den osvobození od fašismu, o rok později i datum na dodnes platný 8. květen. V listopadu roku 2000 pak došlo ke zkrácení na Den osvobození a se snahou přiblížit se názvosloví západních států došlo roku 2004 ke změně k dnešnímu Dnu vítězství.

Zásadní událost moderní historie si připomeňte i vizuálně v galerii tady:

A tady 10 zajímavostí o rodákovi z moravského Příbora Sigmundu Freudovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu